Kompozycje Rolanda

  • wpis
    1
  • komentarzy
    0
  • wyświetleń
    677

O blogu

Witam, jestem Roland i witam na moim blogu :X . Od czasu do czasu w miarę możliwości i umiejętności postaram sie wstawić jakieś wypociny nt. śświata Omsi. Nie będzie to jednak zbyt często, uprzedzam lojalnie xD . Mój zawód (organisty) to zupełnie inna bajka i klimaty, więc Omsi, szczególnie od pewnego czasu (jako tylko hobby) leży nieco zakurzone i czasy mojej świetności w kwestii aktywnego zajmowania się symulatorem mijają raczej bezpowrotnie... :P Nie porzucam jednak całkowicie, choć posadę redaktora to tak raczej na siłę dostałem, tyle, że kolegom nie wypadało odmówić, wiec się z tym jakoś męczę :lol2: .

Mały regulaminek:

Pkt.1. "Wszystkie treści zawarte w moich artykułach są moją prywatnę własnościa, wszelkie przedruki tak całości, jak i fragm. bez mojej zgody oraz podania autora surowo zabronione"

Pierwszy artykuł, a tym samy debiut to wypociny o wdzięcznym tytule "świat dodatków do Omsi"

Świat dodatków do Omsi - 
jakie warto posiadać i jakimi dysponuje Omnibus
Chciałem zaprezentować kilka pozycji, jakie posiadamy na omnibusie, tak ze świata pojazdów, jak i map. Było z tym u nas krucho swego czasu ze względu na protestacyjny exodus twórców i nowe dodatki nie pojawiały się często lub wcale, zwłaszcza te nasze, polskie. Co najwyzej ktoś wrzucił coś z zagranicznych, do dyspozycji były też dodatki płatne, te jednak z powodów finansowych, lub sprzętowych - nie każdy komputer je trawi, gdyż wymagania ich są wysokie, a czasami z obu przyczyn naraz (lub zgoła jeszcze innych, ale mniejsza z tym.. ). Nie pominę i ch jednak gdyż jest kilka pozycji, które są godne zainteresowania, a i sam większość z nich już posiadam. Zacznijmy jednak od dodatków stworzonych przez naszych rodzimych twórców i forumowych kolegów zarazem. 
Dodatki darmowe (wcale nie gorsze, czasami wręcz odwrotnie)
1.Na początek - absolutna nowość, pamiętamy jeszcze premierę - Starachowice 4.0 (popularnie i pieszczotliwie zwane Starachami xD ). Mapa jest na mocniejsze komputery, niemniej jest warta posiadania i jeżdżenia, ponieważ prezentuje wysoki poziom i jak wyraził się jeden z użytkowników, nie jest monotonna, ponieważ nie ma zbyt natarczywej powtarzalności, ja również uważam tę mapę za bardzo wartościowy dodatek. 
2.Uważam, że warto zainteresować się linią 133, która prezentuje nam klimaty warszawskie, mapę stworzył @Kubul_  (na strefie @Kubul). Mapa także jest wymagająca, ale jej atutem są autobusy AI - z Solarisami już trochę jesteś my oswojeni, ale nowościa są Jelcze 120M3 Facelift - doskonały manual, który jednak nie ma problemów z poruszaniem się jako AI, a miło się mijać z Jelczem, ponieważ rzadko są używane jako AI, co trochę dziwi, ponieważ mamy też Jelcze z automatami (także tych samych autorów, czyli 120MM/2), więc jako AI nadają sie jeszcze lepiej. 
3.Zostawmy jednak gderanie na później i postąpmy krok dalej, bo do warszawskich klimatów: "Projekt Warszawa - linia 149" - posiada jednak kilka defektów, których autor ostatecznie jednak do końca nie poprawił, ja również nie będę się na jej temat rozpisywał. Białołękę znamy już wszyscy, jednak wersje Mateja i d.bogusza dodają nam linie 211 (@Matej) i 114 (@d.bogusz), zawsze to coś więcej niż oklepana B-Łęka, znana jeszcze z Omsi 1, polecam.
4.Wkraczamy do Wielkopolski... Poznań Pitorasa, najnowsza wersja to 2.0, (EDIT: Ostatnio pojawiła się wersja 3.0), gdzie mamy dodatkową linię 321, kursującą z Ronda Śródka do Kicina prezentuje przyzwoity poziom i kilka linii, w tym pracowniczą (osobiście jeszcze tej linii nie testowałem), z których przypadła mi do gustu l. 73 do Janikowa, co nie oznacza, że pomijam pozostałe, być może zainteresowanie przyjdzie w innym czasie. Recenzję pisałem jeszcze do poprzedniej wersji 1.1a. 
5.Fikcyjny Szczecin Yankesa - dla każdego coś miłego. Odnajdziemy zarówno klasykę gatunku, czyli starsze linie znane z mapy Mareczka, ale także nowe linie, głównie podmiejskie i mieszane. Trochę fikcji, trochę realnego Szczecina, niemniej to też klasyka (tyle, że w nowym wydaniu, ubogaconym i rozbudowanym). 
Tu również polecam stary, dobry, znany Projekt Szczecin 4.0.1. Zawiera on opcję ailistu, w którym mamy wprawdzie piętrusy, ale łatwiej zmienić je na inne pojazdy - głównie za sprawą braku nr. taborowych - po prostu wpisujemy wymarzony autobus i jeździ ona na konkretnej brygadzie, przypisany konkretnej zajezdni. 
6.Klasyka gatunku, to Fikcyjne Pomorze eSeLa - PKS`owy must have i miszmasz różnych długości i typów linii, mimo ogólnie identycznego, bo PKS`owego charakteru. 
7.Grzechem byłoby nie umieścic w tym rozdziale Wałbrzycha z dwiema liniami: 10 & 14 (nie jest już dostępna wersja v1). 
Niestety pech chciał, że nie otrzymamy juz Wałbrzycha v3 - szkoda, przynajmniej na obecną chwilę sytuacja  tak wygląda, ale nie zanosi się na to, by coś uległo zmianie na lepsze.
8.Wrocław by siroccoxp - również pozycja ciekawa i obowiązek - wprawdzie oficjalnie tylko do Omsi1, ale istnieje konwert (chyba tylko u sąsiada), działający i pozwalający na przejażdżkę w Omsi2. Na szczęście powstaje nowsza wersja, już oficjalnie do Omsi2, z większą ilością linii i nowymi terenami, rozwiązaniami (będzie także pociąg - znakomity sposób na uatrakcyjnienie mapy w kwestii ruchu i scenerii i stosowany z powodzeniem coraz częście). A autor wydaje się nie mieć planów na porzucenie budowy. A już z pewnością nie zrobi tego znienacka i olawszy kwestię poinformowania o tym w uczciwy sposób. Trzymajmy kciuki za ukończenie  budowy Wrocka. 
9.Podmiejska mmikiego26 - bardzo fajna podmiejsko - PKSowa mapka - warto posiadać, tam też mamy urozmaicenie linii pod wieloma względami, mamy też nowy pociąg, poczciwy "kibelek" EN57 w nowej odsłonie i barwach.
10.Modyfikacja mapy w 1-ej Krzysztofa "Pałzy" - PKSówka łącząca kilka map - Karbowo, Klonowice, Nowe Miasteczka, Pilsko-Polanowice. 
11.Skarżysko-Kamienna 2.6 - dzięki uprzejmości, cierpliwości i pasji naszego byłego moderatora @JSS`a - w Omsi2 mozemy cieszyć sie konwertem do Omsi2 sympatycznej i jednej, z moich ulubionych map (miałem ją jeszcze w Omsi1 i z sentymentu poprosiłem JSS` o konwert, by cieszyć sie nią w 2-ce - udało się i można śmigać po niej przegubami, bo głównie o to mi chodziło, a przy okazji także innym, świetnymi, a działającymi tylko w 2-ce, mimo tego, że są solowymi autobusami)
12. Polecam także Klonowice v3 (wersja tylko do Omsi 2) - znanego z Omsi1, świetnego projektu z wieloma liniami o różnorodnym charakterze i ciekawej, czasem trudniejszej do ogarnięcia strukturze tras. Spotkamy tam także pociągi, co jest z pewnością jedna z atrakcji w omsi (nie na każdej mapie spotkamy coś takiego), wszelako pociąg to coś, co spotykamy na naszych drogach i ulicach i jest czymś jak najbardziej naturalnym. 
Przejdźmy teraz do map zagranicznych:
13.Jako, że lubię kraje takie, jak Węgry, wiec zaproponować mogę Szombathely v2.2 - kilka linii, dla mieszczuchów w sam raz.
14.Także Belgrad - miasto o charakterze jakby z lekka orientalnym, choć głównie to "słowiańska dusza"  - mamy nawet serbskie zapowiedzi i (choć szczatkowe, to jednak są) głosy pasażerów.
Mapa jest jednak ciężka.
15.Do słowiańskich klimatów zaliczymy też takie mapy, jak Dolni Kounice, czy Praga 
- z pewnością warto
16.Wśród map orientalnych z pewnością mamy w czym wybrać, do dyspozycji mamy kilka, ja poleciłbym następujące
a) Belen v3
b) Istanbul4Levent
c) Eskişehir (zamiennie zwana w niektórych nazwach plików z nią związanych Egazi)
17.Mapy rosyjskie też są sympatyczne i urozmaicone, polecam międzymiastowe (głównie) i podmiejskie Mestechko v2, oraz miejsko-podmiejski Omninsk
18.Z map niemieckich poleciłbym Lemmental v3, oraz Gehrten v2 - sporo zróżnicowanych linii, zwłaszcza w Lemmental

******************************************************************************

19.Dodatki płatne
Z dodatków płatnych polecam:
a) Hamburg (konieczny do działanie niektórych map, jak chociażby w/w Gehrten)
b) Wiedeń - dobrze zrobiony (zdecydowanie w lepszej kondycji, niż taki powiedzmy Berlin X10, który ma kiepską optymalizację, autobus dość przeciętny - opinie innych, ja nigdy tego dodatku nie kupowałem, szkoda mi było pieniędzy, zwłaszcza, że poniekąd Niemcy to jednak nie moja bajka).
c) Stadtbus O305 - sama mapa nie porywa, ale autobus jest genialny i daje nam możliwość posiadania opartych o jego skrypty, dobrych autobusów turystycznych, jak MB O407, MB O307, czy wreszcie MAN ÜL2x2
Wspomniałem o tym dodatku, choć to nie zestawienie autobusów, ponieważ stanowią nierozerwalną całość (jakżeby inaczej..)
d) Dla wielbicieli klimatu ojczyzny Coca-coli i rock'n'rolla mamy Chicago Downtown - ma jednak wady, które ostatnio mi się uaktywniły - gubienie tekstur pulpitu w autobusie, czy splinów po pewnym czasie - cała przyjemność pryska spod pyska, zaś ostatnia przypadłość obrzydza próbę przechytrzenia poprzez użycie innego autobusu, co i tak samo w sobie jest już trochę "kijowe".
Nie wspomnę o tym, że jeżdżenie N-Flyerem po innych mapach daje trochę dziwne odczucie - raczej już tego nie spróbuję, bo jest po prostu nierealnie.
Autor: Roland (na strefie @Organmistrzu), "Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania, wrzucania na inne portale oraz wykorzystywania bez mojej wiedzy"

Wpisy na tym blogu

Roland

Świat dodatków do Omsi

Świat dodatków do Omsi - 
jakie warto posiadać i jakimi dysponuje Omnibus

Autor: Roland

     Chciałem zaprezentować kilka pozycji, jakie posiadamy na omnibusie, tak ze świata pojazdów, jak i map. Było z tym u nas krucho swego czasu ze względu na protestacyjny exodus twórców i nowe dodatki nie pojawiały się często lub wcale, zwłaszcza te nasze, polskie. Co najwyzej ktoś wrzucił coś z zagranicznych, do dyspozycji były też dodatki płatne, te jednak z powodów finansowych, lub sprzętowych - nie każdy komputer je trawi, gdyż wymagania ich są wysokie, a czasami z obu przyczyn naraz (lub zgoła jeszcze innych, ale mniejsza z tym.. ). Nie pominę i ch jednak gdyż jest kilka pozycji, które są godne zainteresowania, a i sam większość z nich już posiadam.

    Zacznijmy jednak od dodatków stworzonych przez naszych rodzimych twórców i forumowych kolegów zarazem. 

Dodatki darmowe (wcale nie gorsze, czasami wręcz odwrotnie)
1.  Na początek - absolutna nowość, pamiętamy jeszcze premierę - Starachowice 4.0 (popularnie i pieszczotliwie zwane Starachami xD ). Mapa jest na mocniejsze komputery, niemniej jest warta posiadania i jeżdżenia, ponieważ prezentuje wysoki poziom i jak wyraził się jeden z użytkowników, nie jest monotonna, ponieważ nie ma zbyt natarczywej powtarzalności, ja również uważam tę mapę za bardzo wartościowy dodatek. 

2.  Uważam, że warto zainteresować się linią 133, która prezentuje nam klimaty warszawskie, mapę stworzył @Kubul_  (na strefie @Kubul). Mapa także jest wymagająca, ale jej atutem są autobusy AI - z Solarisami już trochę jesteś my oswojeni, ale nowościa są Jelcze 120M3 Facelift - doskonały manual, który jednak nie ma problemów z poruszaniem się jako AI, a miło się mijać z Jelczem, ponieważ rzadko są używane jako AI, co trochę dziwi, ponieważ mamy też Jelcze z automatami (także tych samych autorów, czyli 120MM/2), więc jako AI nadają sie jeszcze lepiej. 

3.  Zostawmy jednak gderanie na później i postąpmy krok dalej, bo do warszawskich klimatów "Projekt: Warszawa - linia 149" - posiada jednak kilka defektów, których autor ostatecznie jednak do końca nie poprawił, ja również nie będę się na jej temat rozpisywał. Białołękę znamy już wszyscy, jednak wersje Mateja i d.bogusza dodają nam linie 211 (@Matej) i 114 (@d.bogusz), zawsze to coś więcej niż oklepana B-Łęka, znana jeszcze z Omsi 1, polecam.

4.  Wkraczamy do Wielkopolski... Poznań Pitorasa, najnowsza wersja to 3.0, gdzie mamy dodatkowe linie, prezentujące przyzwoity poziom, w tym pracowniczą (osobiście jeszcze tej linii nie testowałem), z których przypadła mi do gustu l. 73 do Janikowa, co nie oznacza, że pomijam pozostałe, być może zainteresowanie przyjdzie w innym czasie. Recenzję pisałem jeszcze do poprzedniej wersji 1.1a. 

5.  Fikcyjny Szczecin Yankesa - dla każdego coś miłego. Odnajdziemy zarówno klasykę gatunku, czyli starsze linie znane z mapy Mareczka, ale także nowe linie, głównie podmiejskie i mieszane. Trochę fikcji, trochę realnego Szczecina, niemniej to też klasyka (tyle, że w nowym wydaniu, ubogaconym i rozbudowanym). 
Tu również polecam stary, dobry, znany Projekt Szczecin 4.0.1. Zawiera on opcję ailistu, w którym mamy wprawdzie piętrusy, ale łatwiej zmienić je na inne pojazdy - głównie za sprawą braku nr. taborowych - po prostu wpisujemy wymarzony autobus i jeździ ona na konkretnej brygadzie, przypisany konkretnej zajezdni. 

6.  Klasyka gatunku, to Fikcyjne Pomorze eSeLa - PKS`owy must have i miszmasz różnych długości i typów linii, mimo ogólnie identycznego, bo PKS`owego charakteru. 

7.  Grzechem byłoby nie umieścic w tym rozdziale Wałbrzycha z dwiema liniami: 10 & 14 (nie jest już dostępna wersja v1). 
Niestety pech chciał, że nie otrzymamy juz Wałbrzycha v3 - szkoda, przynajmniej na obecną chwilę sytuacja  tak wygląda, ale nie zanosi się na to, by coś uległo zmianie na lepsze.

Dodatkowo informacja o tym pojawiła się jedynie okazyjnie na czatboksie u sąsiada, a nie w sposób oficjalny, ale mniejsza z tym :K  .

8.  Wrocław by siroccoxp - również pozycja ciekawa i obowiązek - powstała już oficjalna wersja do Omsi2, z większą ilością linii i nowymi terenami, rozwiązaniami (będzie także pociąg - znakomity sposób na uatrakcyjnienie mapy w kwestii ruchu i scenerii i stosowany z powodzeniem coraz częście).

9.  Podmiejska mmikiego26 - bardzo fajna podmiejsko - PKSowa mapka - warto posiadać, tam też mamy urozmaicenie linii pod wieloma względami, mamy też nowy pociąg, poczciwy "kibelek" EN57 w nowej odsłonie i barwach.

10. Modyfikacja pt. 4 w 1-ej Krzysztofa "Pałzy" - PKSówka łącząca kilka map - Karbowo, Klonowice, Nowe Miasteczka, Pilsko-Polanowice. 

11.  Skarżysko-Kamienna 2.6 - dzięki uprzejmości, cierpliwości i pasji naszego byłego moderatora @JSS`a - w Omsi2 mozemy cieszyć sie konwertem do Omsi2 sympatycznej i jednej, z moich ulubionych map (miałem ją jeszcze w Omsi1 i z sentymentu poprosiłem JSS` o konwert, by cieszyć sie nią w 2-ce - udało się i można śmigać po niej przegubami, bo głównie o to mi chodziło, a przy okazji także innym, świetnymi, a działającymi tylko w 2-ce, mimo tego, że są solowymi autobusami)

12.  Polecam także Klonowice v3 (wersja tylko do Omsi 2) - znanego z Omsi1, świetnego projektu z wieloma liniami o różnorodnym charakterze i ciekawej, czasem trudniejszej do ogarnięcia strukturze tras. Spotkamy tam także pociągi, co jest z pewnością jedna z atrakcji w omsi (nie na każdej mapie spotkamy coś takiego), wszelako pociąg to coś, co spotykamy na naszych drogach i ulicach i jest czymś jak najbardziej naturalnym. 
Przejdźmy teraz do map zagranicznych:

13.  Jako, że lubię kraje takie, jak Węgry, wiec zaproponować mogę nową mapę Budapesztu (recenzja i dane do uzupełnienia) - kilka linii, dla mieszczuchów w sam raz.

14.  Także Belgrad - miasto o charakterze jakby z lekka orientalnym, choć głównie to "słowiańska dusza"  - mamy nawet serbskie zapowiedzi i (choć szczatkowe, to jednak są) głosy pasażerów.
Mapa jest jednak ciężka.

15.  Do słowiańskich klimatów zaliczymy też takie mapy, jak Dolni Kounice, czy Praga 
- z pewnością warto

16.  Wśród map orientalnych z pewnością mamy w czym wybrać, do dyspozycji mamy kilka, ja poleciłbym następujące
a) Belen v4
b) Istanbul4Levent
c) Eskişehir (zamiennie zwana w niektórych nazwach plików z nią związanych Egazi)

17.  Mapy rosyjskie też są sympatyczne i urozmaicone, polecam międzymiastowe (głównie) i podmiejskie Mestechko v2, oraz miejsko-podmiejski Omninsk

18.  Z map niemieckich poleciłbym Lemmental v3, oraz Gehrten v2 - sporo zróżnicowanych linii, zwłaszcza w Lemmental

******************************************************************************

Dodatki płatne:
    Z dodatków płatnych polecam:
a) Hamburg (konieczny do działanie niektórych map, jak chociażby w/w Gehrten)

b) Wiedeń - dobrze zrobiony (zdecydowanie w lepszej kondycji, niż taki powiedzmy Berlin X10, który ma kiepską optymalizację, autobus dość przeciętny - opinie innych, ja nigdy tego dodatku nie kupowałem, szkoda mi było pieniędzy, zwłaszcza, że poniekąd Niemcy to jednak nie moja bajka).

c) Stadtbus O305 - sama mapa nie porywa, ale autobus jest genialny i daje nam możliwość posiadania opartych o jego skrypty, dobrych autobusów turystycznych, jak MB O407, MB O307, czy wreszcie MAN ÜL2X2
Wspomniałem o tym dodatku, choć to nie zestawienie autobusów, ponieważ stanowią nierozerwalną całość (jakżeby inaczej..)

d) Dla wielbicieli klimatu ojczyzny Coca-coli i rock'n'rolla mamy Chicago Downtown - ma jednak wady, które ostatnio mi się uaktywniły - gubienie tekstur pulpitu w autobusie, czy splinów po pewnym czasie - cała przyjemność pryska spod pyska, zaś ostatnia przypadłość obrzydza próbę przechytrzenia poprzez użycie innego autobusu, co i tak samo w sobie jest już trochę "kijowe".
Nie wspomnę o tym, że jeżdżenie N-Flyerem po innych mapach daje trochę dziwne odczucie - raczej już tego nie spróbuję, bo jest po prostu nierealnie.

Dodatek MAN Stadtbusfamilie (niedawno kupiony, recenzja do uzupełnienia)

Autor: Roland 

 

"Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania, wrzucania na inne portale oraz wykorzystywania bez mojej wiedzy"