TranslatorPS

Ładowanie terenu z danych DEM do Edytora Map

34 postów w tym temacie

A więc, poradnik muß sein.

Jak załadować teren DEM do Edytora Map? (Potwierdzone działanie tylko z nowymi mapami)

Na przykładzie koordynatów Krakowa.

--- Tutorial zakłada, iż masz podstawowe pojęcie o edycji map w OMSI oraz znasz ścieżkę dostępu do Edytora Map OMSI 2.00.004. Jeśli takowej nie znasz - doedukuj się poza tym wątkiem. ---

Część 1 - załadowanie terenu na komputer.

1. Otwieramy Google Maps, przechodzimy w wybrane miejsce w trybie satelitarnym. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrane miejscie i klikamy na, w ang. wersji językowej, "What's here?"

7k6b.png

2. Pojawiają się nam koordynaty w formacie decymalnym z sześcioma miejscami po przecinku. Koordynaty te są nam potrzebne do dwóch celów.

mnjy.png

3. Wchodzimy w ten >> http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/ >> link, gdzie NASA nas uraduje danymi terenu. W powyższym przypadku pierwsze dwie cyfry każdej wartości to 50 i 19, a że jesteśmy w Europie, to wchodzimy w Eurasia\ i szukamy pliku N50E019.hgt.zip.

ie17.png

4. Ściągamy i otwieramy archiwum. Jeden jedyny plik N50E019.hgt wklejamy w OMSI 2\DEMImport\SRTM\Data\.

jeoc.png

Część 2 - stworzenie nowej mapy i przekonwertowanie.

5. Z folderu OMSI 2\template\ kopiujemy folder NewMap i wklejamy do OMSI 2\maps\. Zmieniamy nazwę folderu.

67w2.png

6. Z folderu Berlin-Spandau kopiujemy plik OLD_ailists_#low.cfg do naszej mapy, następnie usuwamy cząstkę "OLD_" z nazwy pliku.

srou.png

7. Uruchamiamy mapę w Edytorze Map.

i6f2.png

4pwc.png

6yz9.png

8. Wchodzimy w Map > Convert to World Coordinates...

gu2w.png

dsn8.png

9. Wpisujemy wartości dziesiętne z Map Google, następnie ustawiamy jakikolwiek off-set wysokości (ja pacnąłem 5m na potrzeby tutka) i nazwę folderu nowej mapy. Ironicznie, koordynaty palnięte tam standardowo, czyli 50.000000,20.000000, są tuż zaraz na południe od autostrady A4 na południu Krakowa, w środku lasu :D Pamiętamy o dodaniu plusa w przypadku wartości odpowiednio północnych i wschodnich (N i E), jak widać na poniższym obrazku!

arpt.png

10. Sure. Innymi słowy, zgadzamy się.

hnkx.png

11. Zauważycie pewnie tutaj inną nazwę folderu docelowego - to są powody techniczne. Być może jak nie załapie w docelowej nazwie, spróbuj zostawić NewMap. Powinno pojawić się okno dialogowe podobne do poniższego, bez błędów (poza widocznym brakiem picture.jpg, ale tutaj nikt nie płacze na razie).

0nrv.png

12. Przechodzimy do nowo stworzonej mapy. Pojawiają się nam, po kolei: dziwne rozmiary kafli, koordynaty GPS oraz dziwne numery kafli. Czyli wszystko działa jak należy.

dyle.png

13. Wybieramy widoczną dll-kę i klikamy na przycisk.

wb95.png

14. Po pół-sekundowym zamrożeniu kafel ląduje w powietrzu i jest powyginany. Czyli wszystko jak należy.

oj15.png

15. Po przerobieniu wszystkich kafli teren wydaje się być pofałdowany - bo takowy jest. Są to na chwilę obecną prawdziwe dane wysokościowe terenu, przynajmniej tak NASA twierdzi ;)

z40m.png

16. Dodanie danych wysokościowych do nowego kafla wygląda tak samo - tworzysz go po staremu i klikasz na przycisk jak w pkt. 13.

4u22.png

No i tyle. Tekstur satelitarnych jeszcze nie rozgryzłem, tutaj czekam na wieści z oficjalnego forum.

Pytania? Śmiało.

Miłego grzebania ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

mam cos takiego

2013-12-14 23:59:42

Conversion from maps\NewMap\ to maps\sosnowiec\ ...

Latitude = 50.278453

Longitude = 19.147085

Elev. Offset = +1.00

File picture.jpg does not exist.

Error: Tile at position 3485;10620 was not created successfully!

Error: Tile at position 3486;10620 was not created successfully!

Error: Tile at position 3485;10621 was not created successfully!

Error: Tile at position 3486;10621 was not created successfully!

Completed! :-)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oznacza to niepomyślną konwersję mapy na dane z koordynatami światowymi. Nie zapomnij o plusie przed dwoma wartościami wysokości i szerokości, spróbuj też zmienić nazwę oryginalnego NewMap i zostawić NewMap w polu tekstowym przy konwersji - to możesz sobie zmienić zawsze później ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mi również pojawia się ten błąd. Próbowałem sposobu wyżej, ale dalej to samo.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok, ale co w przypadku kiedy chcę kontynuować pracę na kolejnych tile'ach? Skąd wziąć punkt odniesienia by drugi tile był dalszą częścią realnego terenu?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Kamil2177

@BjornUlvaeus

Żeby to zadziałało to należy pomiędzy 7., a 8. punktem poradnika Piotra zapisać mapę (Map -> Save...) i otworzyć jeszcze raz edytor z tą mapą.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok' date=' ale co w przypadku kiedy chcę kontynuować pracę na kolejnych tile'ach? Skąd wziąć punkt odniesienia by drugi tile był dalszą częścią realnego terenu?

[/quote']

Jeśli tworzysz nowe segmenty, jak wspomniałem w punkcie 16 - tworzysz nowy segment "po staremu", przyciskiem "Create New Tile Here...", po czym klikasz na guzik pokazany w pkt. 13.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To i ja mam pytanie. Czytając ten poradnik mam pewne wątpliwości. Co jeżeli zmieni się współrzędna terenu? Musimy pobierać dodatkowe paczki NASA z danymi wysokościowymi terenu? Na przykład posiadamy wgrany plik dla współrzędnych 50N i 30E, a potrzebujemy dane dla współrzędnych 51N i 31E. ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@up, tak, dokładnie. Należy pobrać następny plik .hgt, ale te na szczęście z reguły nie zajmują dużo pamięci. Jeden plik .hgt, jak można się domyślić, zawiera bowiem tylko po jednym stopniu szerokości i jednym stopniu wysokości, a więc zawiera w sobie tylko 1/32400 świata.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie się dzieje tak jak u kolegi @ Kamil2177 . Próbuję szyskich możliwości, ale zawsze wyskakuje taka informacja jak u kolegi. Co robić?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Robisz do punktu 7 potem zapisujesz mape wyłączasz cały edytor i ponownie załączasz edytor, wczytujesz mapę robisz punkt 8.

Po 11 punkcie znowu zamykasz edytor i wczytujesz mape z nowego folderu

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystko robię tak jak jest napisane. Co chwilę zapisuję mapę i włączam od nowa edytor, a nadal podkładu, jak nie było tak i nie ma.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystko robię tak jak jest napisane. Co chwilę zapisuję mapę i włączam od nowa edytor' date=' a nadal podkładu, jak nie było tak i nie ma.

[/quote']

Dane wysokościowe, o których jest ten poradnik, a podkład satelitarny, o którym pisze NightHauler w innym poradniku, to dwie różne rzeczy, choć powiązane ze sobą. Niemniej jednak jeśli chodzi o podkład satelitarny, to nie ten wątek.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Beer, tyle, że w 8 punkcie wyskakuje takie coś:

2013-12-25 08:26:57

Conversion from maps\NewMap_2\ to maps\Bydgoszcz\ ...

Latitude = +53.125923
Longitude = +18.077627
Elev. Offset = 1.00

Error: Tile at position 3290;11457 was not created successfully!
Error: Tile at position 3291;11457 was not created successfully!
Error: Tile at position 3290;11458 was not created successfully!
Error: Tile at position 3291;11458 was not created successfully!

A to oznacza, że wystąpił jakiś błąd... i nie wiem jak to naprawić, gdyż dzieje się tak za każdym razem.

[mod]Przerobiłem znacznik php na code, używaj code do diaska! 25.12.13/Piotrek[/mod]

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten błąd jest własnie związany z tym, że przerabiasz nieprzekonwertowany plik mapy.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam taki problem:

2013-12-31 17:39:28

Conversion from maps\Test\ to maps\NewMap\ ...

Latitude = +53.53981
Longitude = +14.546799
Elev. Offset = +5.00

Error: Tile at position 2648;11583 was not created successfully!
Error: Tile at position 2648;11583 was not created successfully!
Error: Tile at position 2648;11584 was not created successfully!
Error: Tile at position 2648;11584 was not created successfully!

Nie wiem co zrobić, żeby nie wyskakiwał ten błąd ze współrzędnymi, ma ktoś jakieś rozwiązanie? Gdy mimo to próbuję uruchomić mapę (NewMap) wyskakuje błąd Fehler bei.... (każdy go chyba zna :D)

PS: Specjalnie pobrałem N53E014.hgt dla tych współrzędnych , ale nadal wyskakują te błędy.

//BŁĄD NAPRAWIONY : nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale wcześniej przez nieuwagę skopiowałem NewMap z texture/template zamiast z OMSI2/template. Nie wiem czego to wina, ale już działa :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W paru mijescach NASA dała ciała, w takim moim Kwaśniowie Górnym, są wzniesienia na drogach i doliny, a po wygenerowaniu, płasciutko

:<, także słabo, tylko miejscowość obok i była w miare ok, ale i tak 200 m w stronę Kwaśniowa jest wzniesienie ze skrzyżowaniem - potraktowane prosto.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trudno, żeby odwzorowali wszystko co do metra... U mnie w RŚl to w miejscu kopalni jest góra... może to z tego powodu, że satelita mierzący wysokość poprostu mierzy również dachy budynków

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poszukam jeszcze na polskich stronach bo znalazłem, na jednej jest troszkę inaczej niż Nasa, ale nie dużo.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak potrzebujesz danych dokładnych to musiałbyś znaleść dane geodezyjne.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No poszukam, ciężko mi byłoby formować teren do realnego... Nawet ten z drogą..

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy jest możliwość dopasowania splinów do wzniesień utworzonych przez DEM czy trzeba ręcznie ustawiać ich pochylenie?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak na złość - m+r nie wbudowali takiej funkcji, więc trzeba się z tym cackać ręcznie. (Stwierdzili zresztą, że taka funkcja jest bez sensu...)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta