Borewicz

Wolna jazda

563 postów w tym temacie

Wyczuwam teorię spiskową... ;) Win10 jest płatny od początku - bezpłatnie mogą go jedynie zainstalować użytkownicy 7 i 8/8.1 ale też nie wszyscy. Jedynie Ci, którzy kupili pełną wersję swojego systemu. Raczej nie ma mowy o różnicach w Win10 pomiędzy tym co możesz zainstalować gratis, a tym co możesz kupić w sklepie (poza oczywistymi różnicami między wersjami home/pro, czy jak tam to teraz się nazywa). To nie jest darmowy system.

Użytkownicy "dychy" piszą na forum Steam, iż OMSI 2 działa bez zarzutu, więc akurat tutaj chyba nie ma się czego obawiać. Zresztą nie dziwne, bo Win10 to tak naprawdę poprawiona i nieco zmodyfikowana "ósemka" - coś jak kiedyś Win98SE względem pierwszego Win98.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cóż fataliści tak mają, że kraczą (dziwny twór zoologiczny - kraczące sowy :ExD ). Miałem na myśli, że W10 stanie się płatny nawet dla nas, w/w i może będzie na ów czas w lepszej kondycji, niż obecnie.

Bo na Steam`ie nie bywam, jeżeli idzie o czytanie forum. Poza tym narzekań było sporo jeżeli idzie już nie o Omsi, ale ogólnych (szło także o wciskanie sterowników do grafik i wypieranie tych od producenta). Natomiast pochwał raczej niewiele (albo rzeczywiście mam pecha xD ). 

No ale i tak uważam, że producenci gier , o jakich mówiłem, dbają o swój interes :E . Oby tak było, jak mówisz, bo kiepsko byłoby bez Omsi, jakby ubożej. Jak go nie było, no to nie było, ale teraz ? :P . Alwek wrócił, słabe te bany na IP :E

Z innej beczki, kłopoty ze zliczaniem postów chyba się pojawiły, bo po napisaniu kilku postów wciąż miałem 518, teraz juz 3 posty (o ile dobrze pamiętam), a wciąż 522. Za to poprawiła się opcja 'szybka edycja', bo dłuugi czas była tylko w opcji ;pełna edycja'. No i tak, jak się jedno polepszy, co innego się ... ekhm, ekhm :E:E:E .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Życzę wszystkim zdrowych, pogodnych radosnych i ciepłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, oraz, aby nikt w ten czas nie był samotny, smutny, ani chory.

Aby każdy miał się z kim podzielić Świętym Opłatkiem i spędzić ten radosny czas w spokoju i wśród najbliższych.

I aby każdy choć w wyobraźni widział na naszym forum śnieg, ubraną choinkę a pod nią wspaniałem prezenty, o jakich marzy, nie tylko ze świata Omsi ;) .

P.S. - po Świętach pochwalę się prezentem, który mam już od wczoraj :P .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@lolek Setvary - [setvar] - to wpisy dodawane w pliku odpowiedzialnym za malowanie o rozszerzeniu .cti . CTI znajdują w podfolderze texture/repaints we fold. autobusu. Aby setvary działały muszą zostać zaplanowane i zapisane w skryptach autobusu przez jego twórcę. W setvarach ustala sie, co jest dodawane i jak (jakimi wpisami jakie bajery dodajemy). Autor pojazdu z setvarami powinien wydać wraz z pojazdem Readme - plik z instrukcjo nt. tego co i jak możemy dodać do pojazdu.

Najlepszym przykładem jest Solaris Urbino PL Mega Pack od Crahera :  http://omnibussimulator.pl/Temat-Solaris-Urbino-PL-Mega-Pack - trzeba pobrać paczkę i poczytać Readme, tam mamy opis, co mozemy dodać / zmienić w Solarisach.

Dobrym programem, którego osobiście używam, (bo nie wiedzieć czemu miewałem kłopoty z otwieraniem innymi edytorami...nieważne :D ) jest NotePad++ (można znaleźć na ninite.com).

Służy mi on do edycji właśnie plików CTI, a także CFG, czy ORG (jeżeli chcę podejrzeć plik Regs.org z numerami taborowymi, by np. w ailist zmienić autobus na inny)

Oczywiście nie każdy autobus je posiada. Jeden ma bajery (jakieś dekle, otw. klapy, proporczyki, lmpki, dźwięki itp.) na stałe, inny ma kilka plików BUS, gdzie każdy z nich moze zawierać inną wersję z innymi bajerami. Czasem regulujemy to setvarami, czasami mozemy dodawać je poprzez "wyjmowanie / chowanie" w schowku, w kabinie, ew. w bagażniku. Czasem "leżą na wierzchu", lub kilkamy na jakąś książkę / tablecik i dodajemy bajerek. Możemy go schować klikając na niego. 

Często spotykamy to w rosyjskich autobusach i mikrobusach, a także w Ikarusach stworzonych przez rosyjskich autorów, ale nie tylko.

Nie zawsze te bajery są w dobrym guście, ale "de gustibus est non disputandum" - więc jak kto woli, czasem zależy to od nastroju kiermana (jednego dnia mam ochotę na MB 812 Vario zmodowany i "obwieszony" tym rosyjskim "folklorem", a na drugi dzień zapominam, że on istnieje  )

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pozwolę sobie na skromne życzenia Świąteczne ;)  

"Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

Wychodzi z grobu dnia trzeciego, z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza, Alleluja ... "

Zdrowych, spokojnych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, i mokrego dyngusa życzę wszem i wobec :)

A zapalonym graczom, żeby w Omsi, ETS`ie, ATS`ie, Maszynie i innych ulubionych symulatorach i grach obeszło się jednak bez jaj,

a zugriffy, zawiechy i inne przykre komunikaty nie wylewały kubła zimnej wody, nawet w dyngus.

A na nieukończonych lub zatarasowanych kolejkami aut SI drogach wesoło umilały czas biegające po nich kurczaki i zające  :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam takie pytanko: Czy da się przenieść Omsi 2 (i być może resztę gier ze Steama, jak ETS, ATS, TS) bez deinstalacji i ponownej instalacji na innym dysku/partycji i jak to zrobić, co należy zmienić po skopiowaniu folderu z takim zestawem na inny dysk/partycję ? ;) (oprócz ponownego wysłania skrótów aplikacji na pulpit z nowej lokalizacji) ? . Już umiem to zrobić, trzeba przez Steama utworzyć katalog Steam na innym dysku partycji i przenieść to, co mamy :X (tak przenosiłem ATSa i ETSa kilka tyg. temu i działa, Omsi na razie nie muszę).

Edytowane przez Roland
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chyba jedynym sposobem będzie ten:

http://pomoc.cdp.pl/hc/pl/articles/203789088-Jak-przenie%C5%9B%C4%87-Steam-i-zainstalowane-gry-na-inny-dysk

Inne sposoby wymagają reinstalacji. Ewentualnie można napisać własny skrypt przenoszący pliki i modyfikujący odpowiednio rejest, ale do tego potrzeba znajomości basha, więc to też raczej odpada :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tylko, że ja mam sam steam na dysku C:\SSD a Omsi z innymi grami na dysku D: i tak czytam i czytam tą instrukcję i jakby to "przepływało" gdzieś odok mnie, może z czasem to jakoś mi się w głowie poukłada. Po prostu chciałbym, by główny folder Steam został tam, gdzie jest, na SSD, a tylko zainstalowane gry przenieść z D:\ na inny dysk. W razie czego mam tradycyjną kopię Omsi 2 i musiałbym jednak od nowa a potem uzupełniać. Właśnie chodziło mi o zmiany w rejestrze, jakich mam dokonać i gdzie ?, przed kopiowaniem, czy po itd. No, ale dla mnie taka "jazda", to rzeczywiście moze być niewykonalna  o_o   :38 Why thank you:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z trochę innej beczki: Doradzi mi ktoś miły ustawienia do OBS`a, zwłaszcza na zakładkę 'Kodowanie' - czyli parametry obrazu, żeby tak nie mydliło, jak ostatnio. Na tym Bytomskim też to widać, choć nie jest aż tak tandetne, jak to z Citarem od Helveta (skasowałem w diabły, bo dostało juz łapkę w dół, a ani jednej w górę i wiem, że słusznie  :38 Why thank you:  )

================================================

Ciekaw jestem, czy wie ktoś, , w jakim kraju i mieście poza Europą jeżdżą trolejbusy marki Skoda, model 14Tr i 18Tr ?? ;) 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na tym teledysku

https://www.youtube.com/watch?v=htzo88QhZg4 

mamy okazję posłuchać różnicy między portugalskim z Brazylii a tym z Europy, ale ona stara się być uprzejma i próbuje wymawiać niektóre słowa wg.fonetyki europejskiej, a ten egoista nawet nie próbuje fonetyki brazylijskiej, fe... gdzie uprzejmość, jak będziesz pan traktował kobiety kiedyś?, no chyba, że.. :K :E

osobiście ten z Brazylii brzmi tak sympatycznie,, to de/di, te/ti wymawiane, jak 'dźi' i 'ći' jest dużo łatwiejsze, może tylko to s jak między sz a ś może mi sie podoba z fonetyki europejskiej. Zajrzałem do Wikipedii i okazało się, że ona jest młodsza ode mnie, a na niektórych clipach, gdzie są montaże z jej fotek z różnych lat, to na niektórych wyszła tak, jakby była ode mnie starsza, 'la donna e mobile' nie wyczujesz człecze :P

Przynajmniej nie zauważyłem, żeby on próbował, ale może coś przegapiłem, bo trzymał się głównie swojej fonetyki, a u niej ta uprzejmość była może bardziej widoczna, ale i tak powinien zrobić to wyraźniej i częściej, tak, jak ona. Swoją drogą, jak oni się rozumieją?, moze te różnice w ich języku nie wpływają aż tak na rozumienie, jak nam na nasze ucho :X

Póki co kupiłem sobie samouczek, oczywiście fonet. europ., wiec płyty może mi sie aż tak nie przydadzą, bo celuję w fonetykę brazylijską, a o to z pewnościa będzie trudniej. Kiedys były jeszcze rozmówki (właśnie brazylijskie, ale nie miałem wtedy tyle kasy), ale ktoś je kupił i kicha :D . Teraz jakiś porządny słownik, najlepiej ten wielki z PONS'a (mam takie 3, Hiszp., Franc., i Niem.), one są super, bo uwzględniają właśnie różne regionalne odmiany, ale pewnie będzie trudno :P

Edytowane przez Roland
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejna refleksja jest nt. modeli autobusów: 

Zastanawia mnie, czy naprawdę było małe zainteresowanie modelami autobusów, tym dostępnymi w kioskach, skoro model za dychę, czyli Autosan H9-03, czy 35 (zapomniałem) był kiepsko dostępny, ale szybko szedł w kilkukrotną przebitkę na aukcjach? - czy to jakaś domorosła :K 'spekulantuf od takich artystycznych numerasuf' urządziła cyrk z wykupywaniem/przechwytywaniem tego modelu?? :P

..bo zauważyłem że niektóre modele, jeżeli nawet wgl wyjdzie jakaś próbna seria takowych, a dostepna jest w kioskach za nieduże pieniadze, to szybko staje sie celem takich zabiegów..   Że np. nigdy nie pojawił się Psiuk, który na aukcjach osiaga blisko tysiaka, nawet w zwiastunach tej wspomnianej przeze mnie, 'nieszczęsnej' serii modeli autobusów.

Tylko patrzeć a zabawki (w końcu model w skali 1/72 np. jest tylko zabawką, bo nie jest w skali 1/1 i nie jeździ), będą w cenie prawdziwych zabytków, tylko pytam się: 'PO CO??' takie cyrki są odstawiane, czy to są jakies brylanty 'królowej elżuni' (mam na myśli autobus-zabawkę, nie realny, odrestaurowany zabytek w skali 1/1), żeby takie cyrki odstawiać, czy to są poważni ludzie, skoro gotowi są zabijać sie juz nie o 'wysadzane szmaragdami Aston Martiny jamesa Bonda za milion dolarów' (co by nie było jeszcze niczym niezwykłym), ale o zwykłego Autosana?.

Niedługo z kałachów zaczną celować do ludzi, którzy mają na ten temat krytyczną opinię o takich idiotycznych zabiegach xD .. Takie same problemy dot. np. przegubowego lub turystycznego Ikarusa :facepalm: - no co by to szkodziło, ażeby pojawił się w niskobudżetowej serii kioskowej, np. z serii Hobby - Kolekcja - Edukacja, wydawanej w skali 1.43 (jak jakieś policyje, czy strażackie, to bez przerwy, aż do znudzenia, na dodatek czasem takie serie były kiepskiej jakości zabawiątkami (gros modeli z serii Taksówki świata z amercomu była dość niestarannie wykonana, choć nie wszystkie, bo kilka lepszych też było i niektóre nawet posiadam, jak np. Merc 'skrzydlak', greckie taksi), kiedyś tylko pojawiły sie taksówki świata (chyba tak ze 7 modeli, jednocześnie, których jakość była zadziwiająco staranna i nie kosztowały majątku na allegro, a były po 20 zeta w każdym niemal kiosku - tak, ok. 10 lat z kawałkiem, temu)

Ten sam incydent pojawił się w serii Kultowych Aut PRLu, choć w troche innej formie, w kwestii Skody 100MB, która na jakiś czas zniknęła jako zwiastun, na szczęście wróciła i wyszła i miała dość przyzwoitą dostępność, ale widać marka Skoda została tak zaborczo potraktowana (przez Abrex'a np.), że utrudnienia w dostępności Skód w takich seriach, przynajmniej tych wydawanych WŁAŚNIE w Polsce!!, potrafią przybierać zatrważające rozmiary. Skoda Favorit nigdy nie pojawiła sie z w/w seri KAPrl'u, także ciężarowe Skody, czy Skody mikrobusy, Ify (to akurat nie czeskie pojazdy) . To samo Liazy..

Trabant 1.1 nie miał szczęścia zostać wydany mimo pojawienia sie zwiastunu na krótki czas (zwiastun został cofnięty i nie powrócił, a pojazd nie pojawił się w ofercie DeAgostini). Licencje licencjami, tylko, czy są to zbiegi okoliczności, czy jakaś taktyka firm, które tych licencji odmawiają wydawnictwom, które takie serie zeszytowe chcą/próbują realizować. Czemu tak dzieje się głównie, jeżeli nie wyłącznie na terenie Polski? - bo w innych krajach, nawet Rumunii, czy Czechach (nie mówiąc już o krajach zachodnich), tego nie zauważamy, tam działa to swobodnie i bez jakichś udziwnionych na siłę, przeszkód.

Obserwujemy natomiast, że tam takie serie cieszą sie powodzeniem, ostatecznie Rumunia nie jest jakimś bogatym krajem, a jednak i tam ta gałąź rynku (mam nadal na myśli niskobudżetowe serie zeszytowe w kioskach) ma się chyba (? ? ?) nieźle.. Z pewnością nadepnąłem na jakis drażliwy nagniotek/tabu xD , ale kogo obchodzi margolenie jakiegoś Rolanda na jakimś rzadko uczęszczanym (chociażby w porównaniu do sąsiedniej Strefy Omsi, gdzie 'walą tłumy' xD ), że nie może 'se kupić' Psiuka, czy Ikarusa przegubowego, bo nie ma tysiaka na zabawkę na allegro.. - bo jak sobie nawet coś uskłada (od czasu do czasu), to woli kupić jakieś sensowne urządzenie, jak laptop, dysk, coś do instrumentu muzycznego, itp.. ),

O ile 'elitarność', także finansową rozumiem i nie ośmielę się (nawet w myślach) krytykować w przypadku tematyki kolejowej (modele, sieci, dioramy, budynki, systemy itd.), bo wiadomo, że to trochę inny świat, że poczciwe SM42, czy ET22, może jeszcze napakowane bajerami, czy system sterowania zwrotnicami/semaforami, nie będzie zawalać kioskowych półek i kosztować najwyżej 5 dyszek, tylko trzeba wyłożyć z kilka stówek (taki Taurus BR180, czy coś w tym guście, z jakimś systemem sterowania kosztuje ze 2 'patyki' nic w tym dziwnego). 

O tyle nie pojmę, czemu z serii KAPrl'u mógł ukazać się Ikarus 260, ale 280 już nie.. 

Bo co innego Autosan, Ikarus, itp. za 10, 20, czy 30 nawet zeta (1, 2 razy na m-c, zależnie od  tego, z jaką częstotliwościa jakieś wydawnictwo będzie wypuszczać kolejne pozycje z danej serii) w kiosku z jakiejś zeszytowej serii, niż Ikarus za 800 stów, który będzie ocierany z kurzu co pół roku - dla 'statystycznego Kowalskiego' to za droga rzecz!, by takie miała mieć jedynie przeznaczenie.. to moje skromne zdanie. Co najwyżej oberwę hejt taki, czy inny, od... mniejsza z tym, od kogo, moze nawet od jakiegoś dżentelmena, co 'chcioł pirackie łomszi i nie dosztoł linku..' :K:E (choć może nie wyłącznie.. )  

Edytowane przez Roland
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta