Mark

Przemyślenia Redaktora - Od vBusa do OMSI

3 posty w tym temacie

Wiem, że to może nie jest zbyt ambitny artykuł jak na taką ciszę, jaką tutaj brakiem nowych notek spowodowałem (choć nie tylko ja), ale już od dawna zastanawiałem się nad napisaniem czegoś co związane było z historią mojej osoby jeśli chodzi o symulatory autobusów, a pamiętam jakby to było dzisiaj, gdy z nudów zabrałem się za poszukiwanie jakiegoś interesującego symulatora komunikacji miejskiej, a że posiadałem wówczas symulator kolejowy w postaci Trainz Railroad Simulator 2004, to racjonalnym było dla mnie istnienie symulatora ze sfery transportu drogowego. No i na ówczesne czasy takowym był vBus, który napatoczył mi się jako pierwszy w wyszukiwarce. Szybko więc zabrałem się za pobranie jednej z ówczesnych wersji Virtual Bus’a. Szybka instalacja, uruchomienie i przed moimi oczyma pojawiła się skromna mapka Mączno, którą znam do dzisiaj bardzo dobrze, tak jak inni, którzy od pół dekady siedzą w strukturach gier z autobusem w roli głównej. Pamiętam, jak prężnie działało wtedy samo forum vBusa, a mapy mimo brakujących w nich wielu szczegółów, miały niezwykłą jak na tamte czasy grywalność.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Napisałem to już w komentarzu na portalu, ale raczej nikt nie zauważy. xD

„Czy naprawdę z vBusem nas już nic nie łączy, że patrzymy na niego jak historię?”

Z vBusem nadal mamy wiele do czynienia. Nawet przy obiektach. Czym my jeździmy – pojazdami Tatiany, które widać, że są zrobione z vBusa, bo na OMSI to to na pewno nie wyglądało. Gdyby nie vBus to w Polsce ciężko byłoby o jakąś popularność OMSI. Dlaczego? Bo większość o tym symulatorze się dowiedziała ze strony vBusa, w tym ja mimo, że sobie nie kojarzę, by tam był zarejestrowany, ale wiedziałem co się dzieje. Ktoś powie, że już nic nie mamy z vBusa, ale to nieprawda, nadal mamy z nim do czynienia. Pojazdy, obiekty, nawet niektóre tekstury – to mamy z vBusa i tego nikt nie zmieni. Gdyby polski symulator był cały czas rozwijany to może teraz byłoby mu blisko do OMSI. A tak, to vBus był cały czas taki sam – w niektórych momentach można było mieć wrażenie, jakoby się czuło jak w Paincie. Ale każdy jeździł, bo nie było niczego innego. Tak samo jest z OMSI – jak ktoś wymyśli coś nowego, lepszego to część się od razu przeniesie, a część zostanie mając nadzieję, że nasz symulator się ulepszy przez ten czas, a wtedy kiedy do tego nie dojdzie, nawet najbardziej twarde jednostki albo się przeniosą, albo skończą w ogóle karierę.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja zrobię dokładnie tak samo :D

Zacząłem czytać artykuł i pomyślałem, że u mnie było tak samo. :) Można to rozpatrywać w opisany przez Ciebie sposób i myślę, że rzeczywiście zdecydowana większość graczy OMSI, którzy mieli wcześniej do czynienia z vBusem, spogląda z nostalgią w przeszłość związaną z Mącznem, Baranowem, Podmiejską oraz z nieco "kartonowymi" modelami pojazdów. Mimo to uważam, że ewolucja symulatorów jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem i daje użytkownikom coraz więcej możliwości. Nawet, jeśli jeden program zastępuje drugi. Warto pamiętać, że VirtualBus istniał oraz że wiele pojazdów powstało poprzez konwertowanie, ale nie ma sensu powtarzać wszystkiego w OMSI. Ile nowych, wspaniałych pomysłów zostało już zrealizowanych w symulatorze od MR-Software? Ile różnych projektów jest realizowanych w tej chwili lub będzie wkrótce realizowanych? Wierzę, że pomimo sporych ograniczeń w OMSI, polskie środowisko fanów jest w stanie jeszcze wiele z niego wykrzesać. 

Uważam, że najwięcej tracą ci, którzy zdecydują się pozostać przy „starym” dla samej idei, jeśli „nowe” jest lepsze. Może po prostu nie zapominajmy o tym, że przed OMSI istniał VirtualBus.

Poza tym, bardzo dobry temat do dyskusji.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta