Paweł_238

Newsy z Kielc

53 postów w tym temacie

MPK nie otrzyma większych pieniędzy na przewóz pasażerów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach nie otrzyma od miasta większych pieniędzy na realizacje kontraktu dotyczącego przewozu pasażerów. To ostateczna decyzja Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach - poinformował Marian Sosnowski dyrektor ZTM.

Zgodnie z podpisaną umową MPK za świadczone usługi w latach 2008-2017 otrzymuje za każdy przejechany kilometr 5 złotych 11 groszy. Zdaniem przedstawicieli firmy przewozowej, przy rosnących cenach paliwa, realizacja kontraktu za te same środki może spowodować straty.

O tym, że prawdopodobnie nie będzie możliwości renegocjacji kontraktu kilka dni temu mówił na naszej antenie również prezydent Kielc - Wojciech Lubawski. Jak wówczas stwierdził wszystkie argumenty przedstawione przez MPK dotyczące zwiększonych kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej są zrównoważone zapisem w umowie mówiącym o przeszacowaniu stawki zgodnie ze wskaźnikami inflacji. Tak więc kontrakt nie podlega renegocjacji. Zastrzegł jednak, że możliwe jest odstąpienie od kontraktu przez przewoźnika i wówczas ogłoszenie nowego przetargu. Wiąże się to jednak z ryzykiem, że MPK mogłoby tego przetargu nie wygrać.

Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach mówiła wówczas, że spółka ma inne wersje awaryjne, na wypadek gdyby nie było możliwości renegocjacji kontraktu. Nie chciała jednak zdradzić jakie. Jedną z nich jak dowiedziało się Radio Kielce jest pozyskanie funduszy unijnych z programu Innowacyjna Gospodarka. Z pieniędzy tych MPK chciałoby kupić 40 nowych autobusów i włączyć się w badania naukowe.

Przypomnijmy, że kieleckie MPK ma podpisane z miastem dwie umowy. Pierwsza na lata 2008-2017, w której MPK otrzymuje za każdy przejechany kilometr nieco ponad 5 oraz drugi dotyczący wykorzystania autobusów unijnych i tu za każdy kilometr miasto płaci niecałe 3 złote.

Źródło: Radio Kielce

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Solariski już jadą nie stety silniki jak od tych 10 m i kabiny zwykłe unijne jak te z ZTM jednym słowem lipa :?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

18 miała jeździć na linii 100.Niestety nie jeździła ,gdyż chciałem sie przejechać po wczorajszych targach,ale na 100 kursował solaris 12 #379

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Solaris jak Solaris, nic ciekawego. Jedynie malowanie fajne :) jakaś odmiana dla oka w całym tym żółto-czerwonym zalewie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

18 jeździła dziś na jakiś liniach?.Słyszałem ,że jedyny problem tych testowanych solarisów to brak automatów do kupowania biletów.A solaris się nie zgodzi na instalacje..

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli Ci chodzi o zwykłą SU 18, to jeździła dzisiaj, choćby około 16:30 na "30" na Ściegiennego.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem, czy to prawda, ale słyszałem, jak w autobusie kierowca z kimś gadał, że mają niedługo Ikarusy wycofać, bo nie spełniają już jakiś norm, czy coś takiego. Wiecie coś może więcej na ten temat?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak ma teraz przyjechać 6 nowych solarisów urbino 18 i wycofają te ikarusy

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie ze względu na normy (bo tych w ogóle nie spełniają - silnik Euro-1, wysoka podłoga), a ze względu na przybycie nowych SUk. Ale nie wszystkie pójdą pod palnik, mamy ciągły deficyt przegubowców.

Co do newsów, to ogłoszony został przetarg na ponowną sprzedaż PKSu. Jak znajdę szczegóły to podam linka.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szkoda kurde, bo polubiłem nimi jeździć. Jelcze też wycofają, czy jeszcze zostają?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mam pojęcia, co z Jelczami. Zapewne 668 i 669 pójdą na żyletki. Nie wiem co z resztą. :/ Szkoda mi i tych Jelczy, i Ikarusów, no ale cóż, dla MPK, ZTMu i większości pasażerów lepsza jest armia klonów spod Poznania, a MKMom zrobili smaka Ogórkiem, którego chyba nie skończą remontować do końca świata (a jeśli będzie 21.12, to już na pewno).

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gruba wiadomość dla kielczan, jeszcze grubsza dla radomian :E Na AirShow, które w Radomiu raczy się odbyć 24 i 25 sierpnia br., MPK Kielce wyśle, jak na chwilę obecną nieznaną mi, liczbę Solarisów Urbino 18 jako wspomożenie komunikacji dodatkowej dojazdowej na AirShow. Potem dodam ilość brygad wielkopojemnych, jakie będą potrzebne i na podstawie tego się domyślę, ile wozów wyślecie :) Jako porównanie - przy większej ilości linii dowozowych i większych częstotliwościach w sobotę, w poprzednim roku ściągnięto z Warszawy 10 Lionsów City G, także myślę, że wam się może skończyć na 7-8.

EDIT - dowiedziałem się swojego - będzie 10 Solarisów Urbino 18 :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ech... W Kielcach komunikacja autobusowa leży...

Jest tylko 8 Solarek 18 i jeżdżą na liniach gdzie spokojnie może jeździć solaris urbino 12

Tramwaje mogły by jeździć ale Kielce to bida w kraju...

To tyle ode mnie...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest tylko 8 Solarek 18 i jeżdżą na liniach gdzie spokojnie może jeździć solaris urbino 12

Jakie tylko 8 ? Jest dokładnie 20 sztuk SU 18 od #238 do #258 ( bez #244 )

W dodatku obsługują te najbardziej zapełnione linie z wyjątkiem 34,35 co akurat jest porażką

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

8 to ich było na wiosnę 2012 :P W wakacje szczególnie jest mało przegubów na drogach, aż 1/4 stoi w zajezdni i czeka na wrzesień. Ciekawe czy wrócą na 35 bo odkąd zmienili rozkład mam wątpliwości.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tego debila z ZTM-u który wymyślił brygady solowe na 35 to tylko złapać i powiesić za klejnoty rodowe na najbliższej latarni. A Kielce stają się syfem przez postępującą "solaryzację"... 120M są rżnięte przez MPK jak dzisiaj Serbia przez naszych. To samo wkrótce czeka Ikarusy... aż żal patrzeć. Będzie wiało nudą. Plus jeszcze ciasnota panująca w tych niskaczach... wziąć tylko i się pochlastać tępą żyletką, powstałą ze szczątek 120-tek.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

MPK będzie cały czas kupować solarisy z tego pani prezes dostała już dwa osobowe samochody ;) . Ciekawe co się stanie z solarisami ZTM za 4 lata ? MPK je kupi od miasta .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też mnie to zastanawia ;) Czy kupi czy nie kupi to na linie unijne powinny wkroczyć pozostałe autobusy. Tak samo z autobusami unijnymi na innych liniach. W ogóle dlaczego autobusy kupione z dotacji mogą jeździć tylko na specjalnie utworzonych dla nich liniach? W innych miastach jeżdżą normalnie na różnych liniach. I nikt tez nie wpadł na to by tworzyć nowe linie. Tylko u nas wpadają na tak dziwaczne pomysły. Przez to powstały jakieś dziwolągi typu 104 czy 108 którymi mało kto daleko jeździ i nie powalają częstotliwością. No ale z czego się martwić, przecież mamy "najlepszą komunikację miejską w Polsce".

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od 104 wara, to jedyna linia łącząca środkowy KSM z północą miasta. Wręcz za rzadko jeździ, powinna też w niedziele. I wcale nie jeździ pusta.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No 104 to faktycznie warto by było zwiększyć częstotliwość. I myśle że spokojnie mogła by jeździć np. od Zagórskiej zamiast od Bukówki. Za to 108 wypadałoby zmienić, choćby na rzecz 104 poprzez oddanie jej kursu.

A na 35 pojawiły się przeguby :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W końcu... w wakacje chciałem zatłuc tych debili z ZTM-u jednego po drugim, nieważne który winny, bo każdy i tak nic nie robi oprócz wymyślania rozkładowych lub przepisowych baboli.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta