M4th30

Tworzenie oraz używanie kostek AI

1 post w tym temacie

Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego Forum!

Ze względu, że niektóre osoby mają problemy przy robieniu map postanowiłem opisać w tym temacie Tworzenie oraz używanie kostek AI. Dla początkujących mapperów kostki AI są czymś nowym. Takie kostki ułatwiają tworzenie skrzyżowań. Przejdźmy więc do sedna:
Jak utworzyć kostkę AI?

Krok 1. Przygotowałem specjalnie dla was w stanie początkowym kostkę AI. Możecie ją pobrać klikając w ten link -> POBIERZ. Wypakowujemy do folderu Sceneryobjects. Zaczynamy od zobaczenia kostki AI w programie - OmsiObjEditP. Znajdziemy go w folderze SDK mieszczącym się w głównym folderze OMSI. Jak program się uruchomi klikamy na Object w lewym górnym rogu i wybieramy Load. W tym przypadku wybieramy folder z naszą kostką, czyli - Kostka AI, a w nim plik - Kostka AI. Jak pokaże nam się kostka to możemy zamknąć program. Jeżeli kostka się nie pojawi proszę pisać przez prwyatną wiadomość to pomogę ;)
Krok 2. Otwieramy plik - Kostka AI, za pomocą notatnika. Powinno nam się coś takiego jak na screenie niżej pojawić:

1.PNG.2388e4a9c6133404b0ef56818c9a70da.PNG

Objaśnienia:

[friendlyname] - Nazwa widoczna w edytorze
[groups] - Liczba zaraz po groups ile ma folderów widocznych w OMSI np.:2.PNG.9f62e06bb782363750632dac76d9b6ad.PNG

[traffic_light] - nazwa świateł, dzięki którym możemy zaprogramować poprawnie światła np.: Prosto

[traffic_lights_group] - czas łączny trwania świateł

[pharse] - rodzaj światła oraz ich rodzaje:

• 0 - czerwone (nie dodajemy przy pierwszym świetle)
  • 3 - żółte (nie dodajemy przy sygnalizacji dla pieszych)
  • 6 - zielone
  • 9 - żółte (nie dodajemy przy sygnalizacji dla pieszych)

UWAGA! Informacja przed 3 krokiem! Nigdy nie piszemy czasu w minutach! 13 cyfr po przecinkach oznacza kolejne części sekundy!

Krok 3. Czas wziąć się za zaprogramowanie naszej sygnalizacji. Zaczynamy od ustalenia łącznej sumy czasów. Ja na potrzebę poradnika wybrałem 60 sekund, czyli 1 minuta. 

3.PNG.26ab18ffc7e3ac638bbc6beb275944ad.PNG

Informacja dot. czasu:  Nie trzeba pisać 13 zer po kropce, której też nie trzeba pisać. Sam Edytor to uzupełni, a czas będzie identycznie taki sam.

Bierzemy się za uzupełnienie pozostałych pól. Pod [traffic_light] wpisujemy Main, co oznacza, że światła będą tak świecić wg. przypisanego czasu przy Main (onacza - główna droga). Żeby się zmieścić w tym czasie wpisujemy pod (liczba oznacza czas w sekundach) :

3 - 2 (OBOWIĄZKOWO! Nie może być tu innej wartości!)

6 - 25 

9 - 3 (OBOWIĄZKOWO! Nie może być tu innej wartości!)

0 - 30

Kolejny [traffic_light] to Side. Oznacza to, że wyjazdy z bocznych uliczek na główną. Czas, który wpisujemy:

0 - 30

3 - 2

6 - 25

9 - 3

Teraz zajmiemy się sygnalizacją dla pieszych. W tym przypadku wpisujemy pod [traffic_light] Piesi_Main (główna droga). Tutaj będą te światła zielone podczas, gdy na bocznych ulicach będzie zielone. Czas, który wpisujemy:

0 - 32

6 - 28

Kolejny [traffic_light] to Piesi_Side. Czas, który pisujemy:

0 - 2

6 - 28

0 - 32

Oto co powinniśmy uzyskać:

4.thumb.PNG.0c9e35fbeea7477dc0769687e26a559f.PNG

Krok 4. Dodawanie ścieżek AI w OmsiObjEditP.

Teraz zajmiemy się za ścieżki AI przy kostce AI. Uruchamiamy OmsiObjEditP z folderu SDK, znajdującego się w głównym folderze z OMSI. Wczytujemy kostkę. To co nam się powinno pojawić:5.thumb.PNG.37877be21cf8cb00e8c6d57eeb0b7cf5.PNG

Teraz dodajemy ścieżkę AI poprzez wciśnięcie: Create new Path. Pojawi się nam ścieżka AI:

6.thumb.PNG.3658b7cb591e61cca341b84a75449978.PNG

Teraz musimy odpowiednio edytować.Wartość Length zmieniamy z 10.000 na 2.000. Nasza ścieżka AI zmiejszy się do 2 m. Teraz wybieramy Blinker - Straight. Następnie nasze światło, czyli w tym przypadku - Traffic Ligts: Main. Nasza kostka jest gotowa! Teraz zapiszmy ją. Jeżeli pojawi się dodatkowy plik w folderze z kostką, NIE USUWAJCIE! Później kostka nie będzie działać. Teraz odpalamy Edytor, wybieramy naszą mapę, wybieramy objekt, wczytujemy go. 

Mam nadzieję, że komuś pomogłem :). Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie pod postem postaram się pomóc :).

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta