kamil95

Neoplan N4020

17 postów w tym temacie

Zakładam wątek o Neoplanie N4020, gdyż uważam że jest to autobus ciekawy, o którym warto wspomniec na forum. W moim rodzinnym miescie (Lublinie) jeździ jeszcze 14 autobusów tego typu. Posiadamy również 1 autobus w wersji z zabudową wieżową silnika ( N4020td ).

Bardzo fajnie, było by zobaczyc Neoplanka w OMSI 8) !

Krótko o Neoplanie N4020:

Premiere autobus ten miał w roku 1988. Produkowany był do 1999 roku w zakładach w Stuttgart (Niemcy), oraz w Bolechowie (Polska). Jest autobusem niskowejsciowym klasy Mega o długości 15 metrów. Ogółem mieści on na swoim pokładzie 150 pasażerów ( 40 miejsc siedzących ). Autobus wyposażony jest w ABS i ASR. Napędzany był silnikiem MAN DO826 o mocy 260KM lub DAF GS200M o mocy 272KM. Neoplan był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy - wygodny, cichy... ale również awaryjny. Bywały problemy z pękającą kratownicą, oraz z eletroniką.

post-115-1461608471,1183_thumb.jpg

post-115-1461608471,1627_thumb.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Gdańsku jeszcze 9 sztuk tychże Neoplanów ;)

A lat to mają u nas w Gdańsku tyle co ja - 15 :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aaah, bardzo wyczekuję, aż się ktoś weźmie za robienie go do OMSI. Jeżdżę nim codziennie do szkoły i bardzo bym chciał się nim przejechać.

Był on jednym z najbardziej katowanych przezemnie modeli w vBusie. :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Lublinie jest jeszcze aby 16 (ani się obejrzeć, a ich liczba tak sobie po cichu stopniała). Pewna osoba robi już go do OMSI.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak to dobrze że już po kolei kasują ten "cud" techniki. Aż niedobrze mi się robi jak muszę tym jechać do szkoły :22 Annoyed:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja bardzo lubię ten autobus,przede wszystkim dlatego że jest w nim dużo miejsca.W Solarisie ledwo mi się nogi mieszczą bo jestem dość wysoki a w Neoplanie mogę się rozsiąść jak panisko :).W Warszawie jest ich całkiem sporo bo 91 sztuk :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A u mnie nigdy ich nie było ani jednego i dobrze. Za to mam w Gdyni 3-ech jego "protoplastów" ,SU15 Pierwszej generacji i spisują się całkiem nieźle.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak to dobrze że już po kolei kasują ten "cud" techniki. Aż niedobrze mi się robi jak muszę tym jechać do szkoły :22 Annoyed:

Ale strasznie po cichu to zrobili... a autobus ten bardzo lubię.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Za to mam w Gdyni 3-ech jego "protoplastów" ' date='SU15 Pierwszej generacji i spisują się całkiem nieźle.

[/quote']

U nas w Lublinie też jeździ..., a w zasadzie jeździł jeden SU15, ale już od bardzo, bardzo dawna go nie widac - pewnie znowu jakieś problemy z elektorniką... :?

A szkoda, że nie kursuje bo bardzo przyjemny autobusik :D

post-115-1461608471,3586_thumb.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kocham ten autobus, jest on po prostu cudowny. Co mi się w nim podoba? Przede wszystkim jego ogromny, masywny przód - jest dość przyciągający mój wzrok. Jeszcze jednym plusem jest technika jazdy - jego tylna oś pozwala mu wchodzić świetnie w zakręt. Jest to mojej mamy autobus na stanie w Płocku. ;) Są dwa takie w moim mieście.

http://gpa.mazowsze.pl/displayimage.php?album=6&pos=38

Tutaj jest zdjęcie, oczywiście kieruje moja mama. Pozdrawiam!

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze jednym plusem jest technika jazdy - jego tylna oś pozwala mu wchodzić świetnie w zakręt.

Skrętna tylna oś powoduje, że autobus pod względem prowadzenia jest bardzo podobny do autobusów 12-metrowych. 8D Z tym że w naszych Neoplanach bywały czasem problemy z urządzeniem sterującym osią skrętną. Pod względem awaryjności i dostępnosci częsci ten autobus nie jest taki idealny. :?

Ale przyznaje... Z zewnątrz bardzo ładnie się prezentuje no i ma bardzo dużo miejsca w środku - za to uwielbiam nim jeździc.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze jednym plusem jest technika jazdy - jego tylna oś pozwala mu wchodzić świetnie w zakręt.

Skrętna tylna oś powoduje' date=' że autobus pod względem prowadzenia jest bardzo podobny do autobusów 12-metrowych. 8D Z tym że w naszych Neoplanach bywały czasem problemy z urządzeniem sterującym osią skrętną. Pod względem awaryjności i dostępnosci częsci ten autobus nie jest taki idealny. :?

Ale przyznaje... Z zewnątrz bardzo ładnie się prezentuje no i ma bardzo dużo miejsca w środku - za to uwielbiam nim jeździc.

[/quote']

W Płocku głównym problemem jednego z dwóch trzyosiowych Neoplanów jest to, że "wywala go na miechach", przykład jest tutaj:

www.gpa.mazowsze.pl/displayimage.php?album=6&pos=36

Jeżeli chodzi o problemy z dodatkową osią, to miał MAN NL313-15, gdzie na pulpicie miał napisane: Uwaga! Tylna oś włóczy się!. ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja kilka razy w Warszawie widziałem ciekawy egzemplarz, który z przodu zamiast potrójnych, miał podwójne lampy. Zawsze się zastanawiałem czy to jakiś unikatowy model, czy samoróbka po wypadku (fota z sieci).

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Warszawie nie ma już N4020, ostatnie jeżdżące Neoplany to model N4020td. Zresztą już zostały wycofane/skasowane. Podobno coś zostało jako rezerwa, ale pewnie i do tych niedobitków też się "dobiorą". Tylko wóz #6960 został zachowany jako pojazd zabytkowy.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta