kych0

Obsługa wyświetlaczy i sterowników.

36 postów w tym temacie

Pozwolę sobie na mały Off-Top ,ale mam pytanie co to jest za autobus ?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W związku z ostatnio wydanym modelem Mercedes-Benz O405^2 autorstwa Juliana Zimmermanna, który oferuje ciut bardziej rozbudowany (hehe, ciut to dość przesadne, w dół oczywiście, określenie w tym przypadku:P) system zarówno IBISa, jak i tablic kierunkowych. Ten post ma na celu przybliżenie konwersji .hof-ów w celu ciekawszych i, być może, lepszych kierunków.

UWAGA! Plik .hof NIE musi być konwertowany, jeśli tego nie chcesz! Skrypt spokojnie załaduje dane z istniejących plików.

Weźmiemy taki o to kierunek z mojej robionej po cichu mapki:

[addterminus]
303
MARSJAWKJEWA 04 M71
MARSJAWKJEWA
METROBUS
    MARSJAWKJEWA
  MARSJAWKJEWA

Marsjawkjewa
.........................

Bardziej rozeznani już zauważą parę rzeczy: kod ZIEL to 303, przystanek docelowy to MARSJAWKJEWA 04 M71, wyświetlacz IBISa pokazuje MARSJAWKJEWA lub Marsjawkjewa w nowszej wersji IBIS2, nie ma ustawionego pliku .tga rolek, a wyświetlacz pokazuje METROBUS w pierwszej linijce i MARSJAWKJEWA w drugiej, z czego druga linijka jest wyrównana do prawej. Ten drobny detal musimy pominąć, gdyż, z tego co mi wiadomo, nie da się wyrównać tekstu do danej strony.

Po pierwsze: co możemy zmienić?

Skrypt bierze dane tylko z pierwszych pięciu linijek - kod, przystanek w kostce, wyświetlacz IBIS i dwie linijki na tablicy. Poniższy poradnik będzie się koncetrował głównie na tych dwóch linijkach na tablicy.

Po drugie: jak możemy zmienić?

Skrypt ZAWSZE centruje dany tekst. Jest to bardzo ważna rzecz, która może nam co nieco ułatwić przeróbki.

Formatowanie tekstu:

> Daną linijkę tekstu możemy pogrubić, dodając *B zaraz po tekście w danej linijce.

Efekty specjalne na tablicy:

> Kierunek możemy ustawić w negatywie, dodając *I zaraz po tekście w jakiejkolwiek linijce. Jeśli negatyw podajemy w tej samej linijce, co pogrubienie, wtedy pierw podajemy pogrubienie, a potem negatyw: *B*I.

> Jednolinijkowy tekst podajemy zostawiając drugą linijkę pustą.

Znaki specjalne:

> Podanie µ gdziekolwiek w tekście spowoduje podanie znaku targów düsseldorfskich w danym miejscu.

> Podanie *T na końcu pierwszej linijki spowoduje dodanie symbolu tramwaju na tablicy na całą wysokość.

> Podanie *F na końcu pierwszej linijki spowoduje dodanie symbolu samolotu na tablicy na całą wysokość.

> Podanie *R na końcu pierwszej linijki spowoduje dodanie logo Rheinbahn* na tablicy na całą wysokość.

> Podanie *P na końcu pierwszej linijki spowoduje dodanie symbolu parującej filiżanki kawy na tablicy na całą wysokość.

> Podanie [ gdziekolwiek w tekście spowoduje podanie symbolu S-Bahn** w danym miejscu.

> Podanie ] gdziekolwiek w tekście spowoduje podanie symbolu U-Bahn*** w danym miejscu.

Zamiana tablic:

Jest to chyba jedna z największych ciekawostek. Skrypt pozwala na pokazywanie wielu matryc w pewnych odstępach czasu, jedna po drugiej, w ramach tego samego kodu. Jak to zrobić?

> Bierzemy daną matrycę, kopiujemy ją i wklejamy ją zaraz pod nią.

> Do kodu ZIEL dodajemy 1000 - np. tablica 303 staje się 1303.

> Modyfikujemy jak chcemy.

Skrypt będzie teraz zmieniał po kolei: 303, 1303, 303, 1303.

A co jeśli chcemy więcej? Żaden problem. Po prostu dodajemy następny tysiąc, np. 2303, 3303, 4303. I tak się będzie zmieniać, 303, 1303, 2303, 3303, 4303, 303, 1303, 2303, 3303, 4303, etc. Można tak ile się chce, ale oczywiście w ramach realizmu ;)

Przykład:

Biorąc powyższy kod, zakładam, że:

> chcę wszystko w małych literach (MetroBus zamiast METROBUS, etc.),

> chcę pogrubić nazwę krańca,

> chcę dodać następną matrycę, która oznajmiać będzie kurs skrócony.

Biorę więc tenże kod, i zmieniam go:

[addterminus]
303
MARSJAWKJEWA 04 M71
MARSJAWKJEWA
MetroBus            <-- małe litery
Marsjawkjewa*B        <-- małe litery, tag *B powoduje pogrubienie
  MARSJAWKJEWA        <-- od tąd w dół można zostawić w spokoju

Marsjawkjewa

A co z drugą matrycą?

[addterminus]
1303                  <-- kod powiększony o tysiąc
MARSJAWKJEWA 04 M71
MARSJAWKJEWA
KERS SZRAJON          <-- info o kursie skróconym (ah te wymyślane języki  )
Marsjawkjewa*B        <-- pogrubienie jak wyżej
  MARSJAWKJEWA

Marsjawkjewa

Screeny się doda, ale to wszystko w pigułce :)

No, to wszystko, zmieniać ile wlezie :)

*) Rheinbahn = główny przewoźnik tramwajowo-autobusowy w Düsseldorfie - to na ich O405N^2 bazował się Julian

**) S-Bahn = systemy szybkich kolei miejskich w Niemczech - jak np. warszawska SKM

***) U-Bahn = systemy metra i, dość często niestety, lekkich kolei miejskich w Niemczech

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dodam tylko do powyższego postu, że zmieniające się matryce można zobaczyć na mapie Grundorf (Julian dodał przerobiony hof). Wystarczy tylko w IBISie wpisać w ZIEL: 13

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak wstawić liczbę do kierunku w O405 Juliana? Normalnie nie działa.

I jak zrobić, żeby tło za numerem linii było czerwone?
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam pytanie a propos SD202 D92 (i innych pewnie też) . Otóż, (dla przykładu, mapa Berlin Spandau), jestem na Stadtgrenze. Ustawiam elektrodechy na Freudstrasse. Załóżmy, że po dojechaniu tamże, chcę pojechać już na zajezdnię. Wszystko fajnie, Ziel zmieniam na 013, linię najczęściej na 00000. Tutaj pojawia się mój problem. Czy da się jakoś skasować/zresetować wcześniej ustawione zapowiedzi, czy jak ten idiota, na wewnętrznym wyświetlaczu będę miał nazwę jakiegoś przystanku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po prostu wyłącz i włącz na nowo zasilanie w autobusie ( domyślnie "E") ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy na tej samej zasadzie działają wyświetlacze w Neoplanie?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam pytanie.

W autobusach w Omsi 2 widziałem na tablicy kierunkowej Przegubowy autobus.Przykład .

Jak ustawić to na sterowniku i czy można dodawać własne wzory ?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sorry za odkop , ale jak to wygląda w OMSI 2 ??  Tam pliki hof jest w innym formacie , a kombinuje co zrobić , żeby wyświetlacz mi się zmieniał czyli pierwsze wyświetla się kierunek , a drugie wyświetla się np. "przez" 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta