oktix7x

Testery i nówki w Wielkopolsce

1 post w tym temacie

Założyłem ten temat, abyśmy mogli podzielić się informacjami na temat testowanych autobusów, tramwajów w Wielkopolsce oraz Nowo zakupionych pojazdów. ;)

Ja zacznę dwoma informacjami z Konina:

1) Przez ostatni tydzień na ulicach Konina można było zobaczyć przegubowy autobus hybrydowy. MZK wypożyczyło testowy sprzęt od firmy Solaris. Do tej pory podobne autobusy jeżdżą tylko w Poznaniu. Jest jednak szansa, że w przyszłym roku pojawią się również w Koninie - czytamy w Głosie Wielkopolski.

- Wiemy jakie walory ekologiczne płyną z użytkowania autobusów hybrydowych. Chcieliśmy zobaczyć jednak jak będzie się on sprawdzał w warunkach konińskich. Wypożyczony sprzęt jeździł na najdłuższej i najbardziej obleganej linii 50. Dzięki dużej ilości przystanków i możliwości przyspieszenia mogliśmy obserwować jak się zachowuje. Wiemy, że wzbudził on bardzo duże zainteresowanie pasażerów. Musieliśmy jednak przeprowadzić szczegółowe testy techniczne i ocenić po ilu latach zrekompensuje się jego zakup. Teraz dokonujemy analizy wyników –mówi Mirosław Pachciarz, dyrektor MZK w Koninie.

Standardowy autobus przegubowy kosztuje ok. miliona złotych. Natomiast hybrydowy jest o pół miliona droższy. Jednak różnica w cenie zakupu zwraca się w oszczędności paliwa. Większość ekologicznych pojazdów wyprodukowanych przez Solaris trafia do Niemiec. Stamtąd, a dokładnie z niemieckiego Herne na początku grudnia przyjechał do Konina hybrydowy MAN. Zaprezentowany po raz pierwszy na konferencji klimatycznej autobus, sprowadził wydział promocji Urzędu Miasta. Mieszkańcy mieli okazję go wypróbować tylko przez jeden dzień. Nie było jednak wówczas mowy o zakupie takiego sprzętu. Teraz konińskie MZK powaznie się nad nim zastanawia.

- W tym roku planujemy kupić dwa autobusy standardowe. Za rok chcemy wnioskować o dwa, albo nawet trzy przegubowe. Te które mamy są najstarsze w całym taborze i ich najbardziej potrzebujemy. Jeśli analiza testów technicznych wypadnie pomyślnie chcielibyśmy ubiegać się o zakup hybrydowych przegubowców –mówi M. Pachciarz.

Jak dodaje dyrektor MZK oszczędności wynikające z używania autobusów z napędem hybrydowym nie wpłyną na niższe ceny biletów w komunikacji miejskiej.

źródło: http://infobus.pl/text.php?from=tag&id=23128

Fotki: http://wkonin.pl/go.live.php/gallery_default/ShowSelfPicture/ZGF0YS9uZXdzLzMwMzIuanBn.html

Dworzec PKP, Konin

http://m.lm.pl/media/foto/27840_3814.jpg

15 fabrycznie nowych Solarisów w Koninie.

Film i Zdjęcia.

2)http://konin.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1069195,solarisy-w-koninie-nowoczesne-autobusy-wyjada-na-ulice,id,t.html

Aż piętnaście nowych autobusów komunikacji miejskiej wyjedzie we wrześniu na ulice Konina. - To pozwoli nam zwiększyć częstotliwość kursów na najbardziej popularnych liniach – poinformował dyrektor Mirosław Pachciarz.

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich miasto zapłaci za piętnaście nowych solarisów zaledwie 3,25 mln zł. Resztę, aż 80 procent z 16,28 mln zł, dołożyła Unia Europejska. Zgodnie z podpisaną w poniedziałek umową, wszystkie autobusy przyjadą do Konina do końca sierpnia tego roku. - W pierwszych dniach września wyjadą na ulice miasta – poinformował dyrektor Mirosław Pachciarz.

Osiem z nich to będą pojazdy klasy maksi – dwunastometrowe, cztery midi - dziesięciometrowe i trzy przegubowe. Pozwoli to wycofać z eksploatacji najbardziej wysłużone autobusy. - Na pewno wycofamy trzy przegubowce, co do pozostałych jeszcze się zastanawiamy – dodał Mirosław Pachciarz. - Zwiększymy też częstotliwość kursowania najbardziej popularnych linii jak 50 czy 53.

Jak wszystkie nowe autobusy również te będą wyposażone w system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego oraz biletomaty. Nowością będzie informacja wizualna i głosowa. Na dużym monitorze, widocznym z każdego punktu pojazdu, będzie wyświetlany nazwa przystanku, do którego autobus będzie się zbliżał i kolejnego, w kierunku którego będzie następnie jechał. W czasie jazdy wyświetli się na nim cała trasa danej linii. - Będzie też system informacji dźwiękowej wewnętrzny i zewnętrzny - dodał Mirosław Pachciarz. - Pasażerowie usłyszą nazwę przystanku, na którym autobus się zatrzyma i do którego będzie zmierzał. Dzięki głośnikom umieszczonym na zewnątrz pojazdu, informację tę usłyszą również pasażerowie oczekujący na przystanku. To bardzo przydatne rozwiązanie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Do obsługi osiemnastu linii (w tym jednej nocnej) Miejski Zakład Komunikacji w Koninie ma 53 autobusy, w tym osiem przegubowych. Z usług miejskiego przewoźnika korzysta rocznie 16 milionów pasażerów i są to nie tylko mieszkańcy Konina, ale także sąsiednich gmin: Goliny, Kazimierza Biskupiego, Kramska, Krzymowa, Starego Miasta czy Ślesina. Kierowcy MZK przejeżdżają w ciągu roku około 3,5 miliona kilometrów.

Czy nowe pojazdy zaspokoją już całkowicie potrzeby konińskiego MZK? Nie do końca. - Czekamy na ogłoszenie konkursu przez Urząd Marszałkowski – poinformował dyrektor Mirosław Pachciarz. - Wszystko zależy od warunków ale zapewne do niego przystąpimy i być może jeszcze w tym roku będą pieniądze na kolejne autobusy.

Pozdrawiam, oktix7x;)

I zachęcam do Udzielania się w Temacie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.