skawa92krzycho

Pomoc w doborze ustawień OMSI zapewniających płynność w grze

226 postów w tym temacie

W związku z zalewającymi Forum pytaniami w różnych miejscach na temat doboru ustawień OMSI i pokrewnymi sprawami (dobór sterowników itd.), postanowiłem założyć wątek zbiorczy.

Jak uzyskać pomoc?

Wystarczy napisać o swojej konfiguracji komputera - model i zegar procesora, ilość pamięci RAM, model i ilość pamięci karty graficznej, system operacyjny. Mile widziane pełniejsze informacje, np. o płycie głównej, dysku twardym, zasilaczu.

Do powyższych podajemy na czym dokładnie polega obecny problem - kilkusekundowe pojedyncze zacięcia, niska ilość FPS-ów przez cały czas, niewczytywanie się tekstur itd.

Oprócz tego należy zamieścić informację, czy występuje on na wszystkich mapach i podczas prowadzenia każdego pojazdu, czy też może tylko na niektórych z nich (trzeba je zatem wymienić).

Na sam koniec obrazujemy aktualne ustawienia OMSI, można zrobić to w postaci screenów lub np. zapisać aktualne ustawienia do pliku i wstawić treść tegoż w poście ("Options" -> zakładka "General" -> obok "Save actual options" wpisujemy nazwę pliku i klikamy "Save"; plik znajdujemy w podfolderze "option_presets" głównego katalogu gry i wrzucamy jego treść w post - sam plik można otworzyć systemowym Notatnikiem).

Wszelkie pytania niespełniające zasad, będą przenoszone do Archiwum.

Poradnik dotyczący optymalizacji: http://omnibussimulator.pl/Temat-Wielki-poradnik-optymalizacji-systemu-i-OMSI

Poradnik video :

-1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Procesor: Intel Core i5-2410M CPU @ 2.3GHz

Pamięć RAM: 4,00 GB

Karta graficzna: NVIDIA GEFORCE GT540M CUDA 1 GB

Mam problem z płynnością na mapie Berlina v1.4. głównie w centrum, przy ratuszu, aż do ronda, od Seeburger czy coś w ten deseń, na pozostałych miejscach mapy zdarzają się zmulenia, że jakby gra zacięła się i jeszcze dotyczytywała tekstury. Ilość FPSów w okolicach ratusza to 5-9, natomiast poza nim to jest do 15. Na razie jestem zakochany w Berlinie, i na innych mapach nie jeździłem dawno, więc nie wiem, ale na pewno miałem pojedyncze ścięcia w Szczecinie oraz czasem skakanie autobusu na pętli Kołłątaja. Jeżdżę głównie MANami od M&R, bo jazda każdym innym autobusem kończy się nie powodzeniem, gdyż skaczą niczym kangury. Proszę o pomoc.

@Edit:

Ustawienia:

23362813497777319432_thumb.jpg 39777300641185496223_thumb.jpg 60664437009057398216_thumb.jpg

(kliknąć, aby powiększyć)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tworząc wątek zapomniałem o jednej ważnej rzeczy - wizualizacji aktualnych ustawień. Informację tę dodaję do pierwszego posta.

Pullczi'ego proszę o uaktualnienie powyższej wypowiedzi o wspomniane przeze mnie opcje.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W każdym bądź razie

Niet. Bez bądź! :D Wiem' date=' jestem bezczelny, ale trzymajmy się zasad języka polskiego.

Ja mam problem. Mały.

Mój sprzęt:

Procesor: http://ark.intel.com/products/52214/Intel-Core-i7-2600K-Processor-(8M-Cache-up-to-3_80-GHz)

Karta: http://www.evga.com/products/moreinfo.asp?pn=012-P3-1570-AR

Ram: http://www.kingston.com/pl/memory/hyperx/pnp

Płyta: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z68a-d3h-b3rev_10

Dysk: http://www.komputronik.pl/product/117456/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Seagate_1_TB_Barracuda_7200_12_32MB_Serial_ATA_III_.html

Zasilacz: http://www.ocztechnology.com/ocz-stealthxstream-2-400w-600w-power-supply.html (600W)

I chyba tyle.

OMSI plasuje się ostatnio na 20/25 FPS.

Mam Windowsa 7 x64. Nie wiem co się dzieje. Co mam wymienić? Czy to wina sprzętu? W OMSI gram na dość wysokich ustawieniach, ale zauważyłem, że nawet zmniejszenie ich nie powoduje większego wzrostu FPS (maks. 5-6 FPS).

[adm']A ja będę równie bezczelny i przeniosę do odpowiedniego wątku :P Za uwagę dziękuję.[/adm]

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie nie, nawet areo mam wyłączone, a system zboostowany.

Co dziwne, Mafia 2 czy GTA4 chodzą na najwyższych.

OMSI tylko 20-25 FPS.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

MS musi zoptaymalizować OMSI :/ bo kto to widział, że komp z takimi parametrami jak kolegi czy mój miał problemy z udźwignięciem takiej średni gry.... a pokaż jakie masz ustawienie w opcjach.

PZDR siroccoxp

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Pullczi: Spróbuj zmienić poniższe ustawienia:

Ilość wyświetlanych sąsiadujących segmentów mapy: 1;

Maksymalna odległość rysowania obiektów: 500;

Cząsteczki na emiter: 300;

Maksymalna ilość pamięci dla tekstur wysokiej jakości: 800-900MB (w tym przedziale);

Rozdzielczość tekstur (odbić) w lusterkach: 128;

Zaparkowane auta: 10%.

Wydaje mi się, że korzystasz ze starej wersji OMSI, wypadałoby zaktualizować do 1.01.

@L100: Część ustawień się powtórzy:

Ograniczenie liczby FPS: 30-40 (w tym przedziale);

Ilość wyświetlanych sąsiadujących segmentów mapy: 1;

Maksymalna odległość rysowania obiektów: 500;

Cząsteczki na emiter: 300;

Opcje wczytywania obiektów: 2 (czyli jedna pozycja w lewo);

Głębia szczegółowości: 1 (czyli suwak na środek);

Maksymalna ilość pamięci dla tekstur wysokiej jakości: 800-900MB (w tym przedziale);

Rozdzielczość tekstur (odbić) w lusterkach: 128;

Oboje możecie też całkowicie wyłączyć autobusy AI (natężenie ruchu - planowane na 0) - na mapach z dużą ilością linii znacznie poprawia komfort gry.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@skawa92krzycho

Czemu mam ograniczać liczbę FPS i rozdzielczość tekstur? :) Dużo pomoże?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie ma sensu ustawiać tak wysokiego ogranicznika z dwóch względów. Po pierwsze ludzkie oko uważa obraz za płynny przy stałych 25 FPS-ach, po drugie - im wyższy ogranicznik tym większe a tym samym bardziej odczuwalne spadki liczby klatek animacji. Nie ma sensu ustawiać tak wysokiej wartości.

Pamięć dla tekstur wysokiej jakości powinna oscylować w granicach 80-90% pamięci karty graficznej. Twoja karta ma 1280MB, więc nie rozumiem, dlaczego ustawiłeś tę wartość powyżej tego poziomu. Może to wpłynąć negatywnie na płynność. Optimum to około 1088 a nie tak jak wcześniej pisałem 800-900. Niedokładnie spojrzałem po prostu na opis karty i uznałem że ma równy 1GB.

Nie wiem, czy te ustawienia znacząco wpłyną na liczbę generowanych FPS-ów. Spróbować nie zaszkodzi a najlepiej spędzić trochę czasu na samodzielnych próbach dostosowania opcji. Wkrótce przygotuję szczegółowy poradnik ze wszystkimi sposobami optymalizacji.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki wielkie. Zrobiłem reinstal OSMI i zastosowałem się do tych ustawień. No z wyjątkiem rozdzielczości odbić bo dałem sobie na 512 :) FPS na stałym poziomie 30 i wzwyż. :D Dzięki wielkie!

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki, w dzień już FPSy rzadko kiedy są poniżej 10, natomiast nocą dalej się nie da jeździć, bo tak niskie FPSy i autobus skacze niczym kangur :/ Da radę coś z tym zrobić?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Procesor: Intel Core 2 Duo CPU4300 1.80 GHz

Pamięć RAM: 3.00 GB

Karta graficzna: ATI Radeon X1550 512MB - za miesiąc będzie nowa

Problem jest taki, że po jakimś czasie grania wyskakuje mi błąd niestety po wciśnięciu OK błąd powtarza się na to samo i muszę całą grę wyłączyć menedżerem. Podejrzewam, że to ma jakiś związek z plikiem OMSI.exe bo w błędzie też jest o tym napisane choć exe-a nie zmieniałem. Błąd występuję na wszystkich mapach jak i pojazdach dodam, że gra jest oryginalna.

post-554-1461608527,1689_thumb.jpg

post-554-1461608527,2231_thumb.jpg

post-554-1461608527,2805_thumb.jpg

post-554-1461608527,3391_thumb.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Procesor: Intel Core 2 Duo CPU4300 1.80 GHz

Pamięć RAM: 3.00 GB

Karta graficzna: ATI Radeon X1550 512MB - za miesiąc będzie nowa

Problem jest taki' date=' że po jakimś czasie grania wyskakuje mi błąd niestety po wciśnięciu OK błąd powtarza się na to samo i muszę całą grę wyłączyć menedżerem. Podejrzewam, że to ma jakiś związek z plikiem OMSI.exe bo w błędzie też jest o tym napisane choć exe-a nie zmieniałem. Błąd występuję na wszystkich mapach jak i pojazdach dodam, że gra jest oryginalna.

[/quote']

Tak to prawda że gra jest legalna...(Inaczej nie mógłbyś posiadać Patch-a 1.01)Co do problemu Hmm szczerze powiedziawszy zielonego pojęcia Nie mam...a co pokazuje logfile?sprawdzałeś?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Siemka

Procesor: AMD Anthlon 64 X2 Dual Core Procesor 5000+

Pamięć RAM: 2 GB

Karta graficzna: GeForce 210 DDR3 512 MB więcej o karcie http://www.nvidia.pl/object/product_geforce_210_pl.html

24e9534938aa9341m.jpg

5c172901c87a69fem.jpg

7c61d8859a868df3m.jpg

Mam problem czuje, że OMSI nie jest optymalnie ustawione na moim kompie np. Model Man NL202 strasznie lubi mi się zaciąć od czasu do czasu. Proszę o pomoc w optymalnym ustawieniu OMSI z góry dziękuje z poważaniem Bedi.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Twoja karta ma 512MB pamięci, toteż zwiększ Maks. ilość pamięci dla ładowanych tekstur na ok. 400MB i ilość sąsiadujących elementów ustaw na 1 ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ja mam problem z tym, że jak gram nowszymi modelami autobusu to one mi skaczą. Gram na ustawieniach minimalnych (później lub ewentualnie rano podrzucę SS'y z ustawieniami).

Mój sprzęt to:

Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2,60 GHz (AM2 Turbo Boost 2,83 GHz)

4 x 1 Gb RAM Kingston @ 333 MHz

Karta graficzna Leadtek GF 7300GT 256 Mb 128-bit AGP 3.0 8x

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Procesor: Intel® Core2 CPU 4400 @ 2.00GHz 1.99 GHz

Pamięć RAM: 2,00 GB

Typ systemu: 32-bitowy

Karta graficzna: AMD Radeon HD 6770

Na Grundorfie jadąc SU15 mam około 25-30 FPS. Praktycznie używam tylko mapy Stargardu Szczecińskiego oraz Szczecina. Na wszystkich mapach gra mi się nie zawiesza ani nie zatrzymuje, lecz czasami bardzo ostro klatkuje. Wiem, że komputera nie mam świetnego - karta graficzna, płyta główna i zasilacz były ostatnio wymieniane, a czekam tylko na procesor, który wymienię za jakiś miesiąc. Czy mogę jakoś pozmieniać obecne ustawienia aby gra chodziła w miarę płynnie? Nie chodzi mi tutaj o jakieś super-ustawienia. Co jakiś czas może przycinać ale bez przesady.

Ustawienia OMSI:

35101855628816685838_thumb.jpg 53817815625995808260_thumb.jpg 26070437591534107039_thumb.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie napisałeś ile pamięci ma Twoja karta graficzna.

Zmień Ilość wyświetlanych sąsiadujących segmentów mapy z 3 na 1.

Ogranicznik FPS gdzieś do 40 - przesada trochę 60.

Rozdzielczość tekstur (odbić) w lusterkach na 512.

To chyba na tyle, nie musisz zastosować wszystkich tych ustawień, spróbuj na początek kilka i sprawdź, czy już tak ostro klatkować nie będzie.

Pozdrawiam, Krzychu.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Procesor: Intel Pentium D 2x 2.8 GHz

Pamięć RAM: 2,50 GB

Typ systemu: 32-bitowy

Karta graficzna: GeForce 450GTS

Zasilacz Aerocool 80+ 500W

Mam ciągle mało FPS'ów o grze na Szczecinie + lusterka mogę zapomnieć bo autobus mi skacze ;x Berlina to nawet nie włączałem bo obojętnie gdzie nie wjadę to skacze. Jedynie na Grüningen mogę grać z lusterkami i z deszczem inne mapy odpadają. Ustawienia poniżej

post-4569-1461608528,4914_thumb.jpgpost-4569-1461608528,5758_thumb.jpgpost-4569-1461608528,6579_thumb.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety bez zainwestowania w sprzęt, trudno będzie coś więcej osiągnąć. Ewentualnie w zakładce Grafika (szczegółowe) możesz przesunąć pasek Rozdzielczości tekstur w lusterkach w lewo (do poziomu 128 lub nawet deczko niżej). Oprócz tego odznacz "słabej jakości tekstury tylko w oddali" - gra będzie brzydka, ale prawdopodobnie bardziej płynna.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta