kredka21

Jak stworzyć zapowiedzi przystankowe? (poradnik)

18 postów w tym temacie

Tworzenie zapowiedzi przystankowych

Próbujesz tworzyć, ale się nie udaje? Nie wiesz jak zrobić zapowiedzi, dodać „dżingiel”? Pomogę Ci!

Potrzebne będą:

- program Audacity

- dostęp do internetu :D

- mapa, na której chcesz stworzyć zapowiedzi

Zaczynamy!

1. Otwieramy program Audacity, po czym minimalizujemy go. Otwieramy przeglądarkę internetową, i otwieramy stronę www.ivona.com.

2. Tam mamy takie okienko, gdzie możemy „wypróbować” program. Wybieramy głos, wpisujemy tam tekst zapowiedzi.

image.jpg

3. Wracamy do Audacity. W opcjach nagrywania wybieramy Miks Stereo (jak uruchomić miks stereo? Zajrzyj na koniec poradnika!).

image.jpg

4. Zaczynamy nagrywanie. Klikamy czerwone kółko u góry, po czym przechodzimy do przeglądarki i klikamy 'Play'. Gdy się skończy zatrzymujemy kwadratem.

5. Duża część nagrania to cisza, usuwamy ją. Zaznaczamy, poczym klikamy 'Delete'.

6. Zapowiedź nagrana! :)

Tylko co zrobić, gdy chcemy dodać „dżingiel”?

1. Musimy mieć go zapisanego w postaci pliku. Klikamy (w Audacity) 'Plik' > 'Nowy'. Bez obawy – dźwięk, który aktualnie tworzymy nie zostanie utracony. :)

2. Przechodzimy do 'Plik' > 'Importuj' > 'Dźwięk'. Wybieramy plik z „dżinglem”.

3. Zaznaczamy fragment w którym występuje, po czym kopiujemy (Ctrl + C).

4. Przechodzimy z powrotem do naszej zapowiedzi. Klikamy początek dźwięku, wklejamy (Ctrl + V).

5. Gotowe! :D

Teraz wystarczy tylko wyeksportować do .wav. Zapisujemy nazwę pliku taką jak nazwa kostki danego przystanku*. Zapisujemy w folderze 'Ansagen', który znajdziemy w folderze 'Sound' każdego pojazdu, który posiada zapowiadanie głosowe. Później kopijujemy do wszstkich wozów.

* Uwaga! Jeśli jest to przystanek końcowy, obowiązkowa jest dopiska _#terminus !

Miks stereo – co to takiego?

To nic innego jak „wewnętrzny mikrofon”, który rejestruje dźwięki, które są odtwarzane aktualnie na komputerze.

Jak to włączyć?

Uwaga, instrukcja dotyczy Windowsa 7. Jak to zrobić na innych wersjach można znaleźć poradniki np. na YouTube.

:)

1. Wchodzimy w Panel Sterowania. Następnie w 'Sprzęt i dźwięk', później 'Dźwięk' i zakładkę 'Nagrywanie'.

2. PPM > 'Pokaż wyłączone urządzenia'.

image.jpg

3. Wchodzimy w 'Miks stereo'.

4. 'Użycie urządzenia' > 'Użyj tego urządzenia (włącz)'.

image.jpg

5. Gotowe! ;)

To koniec. Jeśli są jakieś problemy, piszcie w tym temacie.

Mam nadzieję, że pomogłem. :)

Paczka "dżingli":

http://hostuje.net/file.php?id=3d2322dedc187f427e8045d09fc0cc9b

[mod]aktualizacja/04.08.13r[/mod]

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To już na własną rękę, ale mogę zrobić paczkę z różnymi "dżinglami", jeśli jest taka potrzeba. :)

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

* Uwaga! Jeśli jest to przystanek końcowy' date=' obowiązkowa jest dopiska [i']_#terminus[/i] !

A ta dopiska coś dodaje do zapowiedzi?

Jaki ma cel?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Można mieć 2 różne zapowiedzi dla danego przystanku

Np. przystanek "Daleka" jest dla linii X przystankiem przelotowym więc zapowiedź może być "następny przystanek, Daleka" i plik będzie "Daleka.vaw"

Dla linii Y będzie to przystanek końcowy więc może być zapowiedź np. "następny przystanek, Daleka, przystanek końcowy" i wtedy plik .vaw to "Daleka_#terminus .vaw".

Scrypt pozwala na odtworzenie odpowiedniej zapowiedzi w grze w zależności od powyższej sytuacji.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Można mieć 2 różne zapowiedzi dla danego przystanku

Np. przystanek "Daleka" jest dla linii X przystankiem przelotowym więc zapowiedź może być "następny przystanek' date=' Daleka" i plik będzie "Daleka.vaw"

Dla linii Y będzie to przystanek końcowy więc może być zapowiedź np. "następny przystanek, Daleka, przystanek końcowy" i wtedy plik .vaw to "Daleka_#terminus .vaw".

Scrypt pozwala na odtworzenie odpowiedniej zapowiedzi w grze w zależności od powyższej sytuacji.

[/quote']

A jeśli na danym przystanku kończą wszystkie linie które się tam zatrzymują to dopiska jest dobrowolna?

P.S. wav a nie vaw

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli jakakolwiek linia kończy na danym przystanku trasę musi być ta dopiska, inaczej nie zadziała. Po prostu musi być jedna normalna, a jedna z dopiskiem. :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To już na własną rękę' date=' ale mogę zrobić paczkę z różnymi "dżinglami", jeśli jest taka potrzeba. :)

[/quote']

Poproszę jeżeli możesz ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, ale wtedy musisz mieć podobny program ( o podobnych możliwościach) ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jakoś nie mogę znaleźć przycisku do kasowania ciszy. Ktoś mi pomoże? (Da screena)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Konwerterem, na przykład tym: http://www.dobreprogramy.pl/Any-Audio-Converter,Program,Windows,20179.html 

Minuta szukania w google...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli ktoś zechciałby, aby na mapie jego autorstwa pojawiły się oryginalne (a niżeli rodem z Ivony) zapowiedzi przystanków wykonane profesjonalnym lektorem. Zapraszam do wątku mojej vfirmy - vPixel. Piszę to tutaj, ponieważ pomyślałem, że jeżeli ktoś ma problem z wykonaniem zapowiedzi, lub chciałby mieć oryginalnego, własnego lektora to my z wielką chęcią możemy je wykonać (ja nie swoim głosem, ale jednego z naszych lektorów) ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pomógłby ktoś gotową zapowiedź przekonwentować do .wav. Niestety nie wiem jak to zrobić aby sound działał.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta