Przemek!

Kto pyta, ten nie błądzi - czyli wszystko o autobusach

44 postów w tym temacie

Większej bzdury dotyczącej AdBlue to w życiu nie słyszałem...

AdBlue to nic innego jak roztwór mocznika, który dodawany jest do specjalnych katalizatorów w celu rozkładu tlenków azotu, a nie żadnego spalania cząsteczek węgla.

Tlenki azotu są szkodliwe dla środowiska przez co stosuję się dodatek do katalizatora w postaci właśnie roztworu wodnego mocznika, zwanego AdBlue.

W dodatku EEV to żaden filtr cząsteczek, tylko nazwa europejskiej normy emisji spalin dla pojazdów o masie powyżej 3.5t.... Jest to coś pomiędzy Euro 5 i Euro 6.

Pozdro ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Źle napisałem w sumie, bo miałem na myśli oczyszczenie z azotu cząsteczkami węgla (bo i takie filtry można spotkać) Jeżeli chodzi o EEV to racja, myślałem jedno, napisałem inne, chodziło bardziej o EGR. Sposób w jaki poprawiłeś moją wypowiedź nie przystoi raczej adminowi, ale to już inna sprawa (bez urazy). Pozdrawiam ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nic się nie stało przecież, ale przyszłość po prostu określaj jasno co masz na myśli bo jak taka informacja popłynie w sieć to ktoś jeszcze w nią uwierzy.

Post tego typu powinien być przemyślany, szczególnie jeżeli chcesz coś komuś wytłumaczyć ;)

Nie widzę również w moim poście niczego co nie przystoi adminowi.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na dobrą sprawę to nie tylko w autobusach oraz ciężarówkach, bo ja w Citroenie też mam mocznik (nazywa się to inaczej, aczkolwiek zasada działania i płyn są praktycznie te same)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja nie napisałem że wyłącznie w autobusach i ciężarówkach ;) Masz zamontowany po prostu SCR to i mocznik potrzebny :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na jakiej zasadzie działa sposób zapowiedzi przystankowych w autobusach ? Tzn gdy autobus odjeżdża z przystanku włącza się zapowiedź "następny przystanek..." A gdy dojeżdża do przystanku to gada nazwę tego przystanku ? Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi xD

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W sterowniku jest wgrana odległość po przejechaniu której będą uruchamiały się zapowiedzi, np. Zamykamy drzwi, przejedziemy 100m i włącza się zapowiedź następnego przystanku , potem za jakieś (np.) 500m odtwarza się kolejna (z nazwą przystanku) i tak na okrągło.

Nie jestem dobry w tłumaczeniu, ale mam nadzieję, że zrozumiałeś :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak wiem o co chodzi. Rożnie zapowiedzi działają. W autobusach w moim mieście zapowiedzi są ustawione czasowo, np. autobus na jednym z przystanków ma być o 19:00 ale stoi na światłach na skrzyżowaniu, minie godz. o której ma się pojawić to zapowiedź automatycznie się włącza nawet jeśli nie dojechał do przystanku.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A może też być chyba w oparciu o GPS (aktualny przystanek) i ustawiony w sterowniku kierunek jazdy (odpowiadający za następny przystanek...)? Bo wydaje mi się że tak chodzą u nas wozy Kłosoka w takich sterownikach:

4e4n.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam! Mam takie pytanie techniczne, które mnie nurtuje od pewnego czasu. Mianowicie w normalnym aucie z automatem gdy np. jedziemy 50 km/h i jest wrzucony trzeci bieg, puszczamy gaz, to obroty spadają do biegu jałowego, zwalniamy i bieg dopiero zmienia się w czasie ponownego dodania gazu. W autobusie (przynajmniej ze skrzynią ZF) słychać jak te biegi zmieniają się się w czasie zwalniania, słychać zwiększające się obroty silnika. Czym te skrzynie się różnią (oprócz oczywiście wielkości), że zachodzi takie zjawisko?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odpowiedź jest prosta - w autobusie zastosowany jest retarder, czyli zwalniacz który najczęściej włącza się po puszczeniu pedału gazu, powoduje to właśnie takie zjawisko jakie opisałeś ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam takie pytania raczej bardziej prawne.

1. W jakich autobusach (nie pytam o marki, raczej typy) trzeba posiadać tzw. kaganiec (ogranicznik prędkości), oraz jakie prędkości są dopuszczone?

2. Czy znak B-26 dotyczy również autobusów?

120px-Znak_B-26.svg.png

3. Czy zjazd/wjazd z/na autostradę (na autostradzie oczywiście) znosi limity prędkości, zakazy wyprzedzania i inne takie?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odpowiedzi:

1. Ogranicznik prędkości stosuje się w pojazdach, które konstrukcyjnie są w stanie rozwinąć prędkość większą niż 100km/h - wtedy prędkość ograniczana jest do 100km/h. W autobusach które rozwijają niższe prędkości maksymalne nie ma obowiązku montażu "kagańca".

2. Znak pionowy B-26 zakaz wyprzedania przez pojazdy ciężarowe dotyczy pojazdów ciężarowych o DMC > 3,5t i nie dotyczy autobusów mimo, że ich DMC jest wyższa niż 3,5t.

3. W momencie wjazdu na autostradę znoszone są inne ograniczenia i zakazy, a jednocześnie prędkość maksymalna ograniczana jest do 140km/h. W momencie kiedy mijasz znak D-10 koniec autostrady, prędkość ograniczana jest do 100km/h chyba, że znaki drogowe stanowią inaczej.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki, trzecie źle sformułowałem. Miałem na myśli gdy pojazd jest już na autostradzie i powiedzmy jest limit 120km/h, a dalej są wjazdy i zjazdy. Czy taki zjazd/wjazd znosi te zakazy?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, wjazd lub zjazd z autostrady odwołuje ogarniczenie, chyba że za wjazdem znajduje się znak B-33 ograniczenie prędkości ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odkopię troszkę :P , ale w końcu to temat pytania i odpowiedzi, więc chyba można pytać :P .

Jakie są dokładnie czynniki wpływające na to, że np. Jelcze M121MB z '98 długo odpalają (ponad 10s, wydaje się że nie odpali :D, nawet w upał)?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta