M@nieK

3 nowe autobusy dla Białegostoku jeszcze w tym roku.

8 postów w tym temacie

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Białymstoku ogłosiło przetarg na dostawę 3 fabrycznie nowych miejskich autobusów przegubowych. Zamawiający zamierza kupić autobusy o długości od 17.5 do 18,25 m, umożliwiające jednoczesny przewóz nie mniej niż 139 pasażerów w tym nie mniej niż 39 osób na miejscach siedzących. Autobusy muszą mieć niską podłogę na całej długości, bez wewnętrznych stopni poprzecznych. Dla szybkiej i bezkolizyjnej wymiany pasażerów autobusy muszą posiadać 4 dwuskrzydłowe drzwi o szerokości około 1 250 mm każde. Pasażerów może niepokoić brak klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, która od 2011 roku, w fabrycznie nowych pojazdach zakupionych przez Urząd Miejski w Białymstoku, jest standardem. Najnowsze autobusy mają być wyposażone w sprawną i wydajną wentylację oraz układ ogrzewania jego wnętrza. Wentylację mają zapewnić wentylatory dachowe oraz uchylne lub przesuwne okna w ilości min. 9 szt. w autobusie. Spółka kładzie też nacisk na ekologię, co przekłada się na 10% znaczenie w kryterium oceny. Najwyższą ilość punktów otrzymają autobusy wyposażone w silnik spełniający normę emisji spalin Euro 6 o pojemności powyżej 10,5 dm3, posiadający moment obrotowy powyżej 1650 Nm. Dodatkowy bonus zyska silnik stojący oraz tego samego producenta co pojazd. Reszta kryteriów to:

- cena / waga 60%;

- ocena techniczna / waga 20%;

- komfort pasażerów / waga 8%;

- warunki gwarancji i serwisu / waga 2%.

W kategorii Komfort punkty zostaną przyznane autobusom o co najmniej 15 miejscach siedzących dostępnych z poziomu podłogi. Ostatnie zamówienia na nowe pojazdy KPK zrealizowało w 2010 roku. Wówczas przetarg na dostawę 8 przegubowych autobusów miejskich wygrała firma EvoBus z modelem Mercedes-Benz Citaro G. Czy w tym roku będzie podobnie? O tym przekonamy się najwcześniej 13 maja, kiedy zaplanowano otwarcie ofert. Jeżeli nie będzie żadnych protestów nowe autobusy powinny zawitać do Białegostoku w ciągu 150 dni (od udzielenia zamówienia), czyli jeszcze w tym roku.

Źródło: infobus.pl

Mają być to prawdopodobnie pierwsze w Polsce Mercedesy Citaro C2. Jedyne co narzuca się po przeczytaniu artykułu jest to, że nie będzie klimatyzacji ...

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak jak myślałem. Przetarg wygrały Mercedesy Citaro z silnikami stojącymi Euro 6.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mercedesy Citaro są bardzo fajne. Uwielbiam nimi podróżować. Myślę, że to dobry zakup. Interesuje mnie, czy zastąpią one Many, czy będą dodatkowymi autobusami. Szkoda, że bez klimatyzacji, ale teraz najważniejsze żeby były bezawaryjne i dobre w eksploatacji. A Mercedesy właśnie takie się wydają.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mercedesy Citaro są bardzo fajne. Uwielbiam nimi podróżować. Myślę' date=' że to dobry zakup. Interesuje mnie, czy zastąpią one Many, czy będą dodatkowymi autobusami. Szkoda, że bez klimatyzacji, ale teraz najważniejsze żeby były bezawaryjne i dobre w eksploatacji. A Mercedesy właśnie takie się wydają.

[/quote']

Jestem takiego samego zdania ;) Narzuca się tylko właśnie ten jeden minus - brak klimatyzacji. Szkoda no, szkoda :?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trochę dziwi mnie brak klimatyzacji w autobusach i ta decyzja magistratu. W końcu rzekomo miasto miało poprawiać komfort pasażerów i wydajność komunikacji oraz unowocześniać tabor. Ja ze swojej strony cieszę się, że nie wygrał Solaris. Chwała Bogu! :D Te Mercedesy, co jeżdżą obecnie w KPK, czytaj Citaro, są moimi ulubionymi. Mam jeszcze pytanie. Wiadomo do jakiego przedsiębiorstwa trafią nowe nabytki?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Te autobusy kupiło KPK z własnych środków finansowych.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trochę dziwi mnie brak klimatyzacji w autobusach i ta decyzja magistratu. W końcu rzekomo miasto miało poprawiać komfort pasażerów i wydajność komunikacji oraz unowocześniać tabor. Ja ze swojej strony cieszę się' date=' że nie wygrał Solaris. Chwała Bogu! :D Te Mercedesy, co jeżdżą obecnie w KPK, czytaj Citaro, są moimi ulubionymi. Mam jeszcze pytanie. Wiadomo do jakiego przedsiębiorstwa trafią nowe nabytki?

[/quote']

Na przetarg zgłosiła się tylko jedna firma czyli Mercedes ;) Solaris raczej by nie wygrał, bo nasze całe miasto to już Solarki :D Tak jak kolega wyżej napisał, trafią do KPK, pewnie nie dopatrzyłeś ale w artykule jest napisane o KPK ;) Pozdrawiam.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, dokładnie. Niedoczytałem, a raczej umknęło to mojej uwadze. Pierwsze zdanie w poście. :facepalm: Trochę niedobrze, że do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, ale jak napisane, że był stworzony specjalnie pod Mercedesa, to inna bajka. Byle dobrze się jeździło, głównie bezawaryjnie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta