PKS

Realizm pojazdów szynowych - obecne możliwości Omsi

12 postów w tym temacie

Witam! Nie wiem, czy dobry dział wybrałem, ale ten wydaje się najbardziej odpowiedni na tego typu temat.

Od dłuższego czasu zastanawiam się, w jakim stopniu Omsi w obecnej wersji wspiera pojazdy szynowe. Do niedawna myślałem, że można ich używać jedynie jako pojazdy AI, ale ostatnio zobaczyłem film z prac Juliana nad jego modelem:

i przekonałem się, że można tworzyć równie funkcjonalne tramwaje (i pociągi pewnie też) jak autobusy.

Pytania do osób bardziej wdrożonych w Omsi i znających nowinki od twórców symulatora: Czy jest/ma być możliwe stworzenie w pełni funkcjonalnego tramwaju/pociągu (lokomotywy) do Omsi? Czy istnieje możliwość udoskonalenia i urealnienia szyn oraz wprowadzenia prawdziwych wózków jadących po tych szynach? Czy coś takiego mogłoby być obsługiwane przez obecną wersję symulatora, gdyby ktoś to porządnie wymodelował w programie 3d? Czy istnieje możliwość wykonania funkcjonalnych zwrotnic tramwajowych/kolejowych, które mogłyby być sterowane przez wirtualnego motorniczego za pomocą "nadajników podczerwieni"? :D

Jak do tej pory mamy pociągi i tramwaje AI, które nie mają funkcjonalnych pulpitów/IBISów, nie mają porządnie wymodelowanego wnętrza. BR275 ma funkcjonalny "wyświetlacz" (obsługuje pliki .hof, kierunki ustawia się "ręcznie" w górnym menu symulatora), można w nim otwierać i zamykać drzwi, ale pasażerowie i tak do niego nie wsiadają. Do tego zdaje się, że pojazdy szynowe nie jadą faktycznie po torach, tylko poruszają się po ścieżkach zdefiniowanych przez twórcę danej mapy w edytorze.

Doszedłem też do tego, że użytkownik bez większego problemu może sam zmodyfikować plik .ovh odpowiadający za dany tramwaj/pociąg tak, żeby pojazd był widoczny w menu wyboru pojazdu. Wtedy możemy sami postawić taki pojazd na mapie (działa np. na Grundorfie, Bad Kinzau, Landkreis Wehlen , Breslau), ustawić ręcznie kierunek w BR275 (po uprzednim opracowaniu pliku .hof) i ruszać w drogę (steruje się tak jak autobusem - gaz i hamulec). W niektórych modelach możemy też otwierać i zamykać drzwi.

Ważne, żeby taki pojazd miał w swoim pliku .ovh zapis:

[type]
2

Zapraszam do dyskusji, gdyż uważam, że Omsi to również znakomita baza do stworzenia symulatora pojazdów szynowych. :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety nie mogę już edytować posta, muszę napisać nowy.

Zrobiłem właśnie pewien eksperyment i okazało się, że wystarczy dopisać:

[type]
2

w pliku .bus dowolnego autobusu (testowałem na oryginalnych MANach), żeby stał się on dla symulatora pojazdem szynowym i poruszał się po ścieżkach przeznaczonych dla tramwaju/pociągu :D

Dla chcących to przetestować:

1. Otwierasz plik .bus danego modelu, np. MAN_SD85.bus

2. Dopisujesz gdziekolwiek (najlepiej na początku) właśnie to

[type]
2

3. Zapisujesz zmiany.

4. Odpalasz Omsi i mapę Grundorf (tę oryginalną, pierwotną wersję).

5. Wybierasz z menu Nowy autobus (jakoś tak :D ), no i tam wybierasz MANa SD85, stawiasz go na mapie (wybierasz dowolne z 3 proponowanych miejsc, np. Eisendorf Krankenhaus) i pojazd powinien zostać umieszczony na torach kolejowych. Uruchamiasz wóz jak zwykle, wrzucasz bieg i ruszasz. Zauważysz, że pojazd jedzie "po torach" i że nie możesz kręcić kierownicą. Autobus stał się lokomotywą :D

Po co o tym piszę? Być może niektórym przyda się ta wiedza, bo oto okazuje się, że do Omsi można wykonać funkcjonalny tramwaj/pociąg (z pulpitem, IBISem, otwieranymi/zamykanymi drzwiami, z bileterką, ze ścieżkami dla pasażerów) w sposób bardzo zbliżony do tego, w jaki wykonuje się autobusy. I okazuje się, że można taki pojazd stawiać na mapie od razu na torach, wystarczy zamieścić w pliku .bus te dwie linijki prezentowane powyżej. :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety, na chwilę obecną nie ma możliwości tworzenia w pełni funkcjonalnych zwrotnic, rozjazdów itp. Natomiast jeżeli chodzi o sam pojazd, to oczywiście - jeżeli znajdziesz odpowiedni model pojazdu z teksturami (105N czy coś w ten deseń) to da się wykonać go do OMSI bez problemu ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jednak tramwaj Juliana wygląda doprawdy oszałamiająco.

Dla zainteresowanych (w tym mnie) - szczerze wątpię, aby ujrzał on światło dzienne. Twórca męczy się z nim już łaaadny kawał czasu i nic z tego.

Wiem że przegub w pojazdach szynowych działa na innej zasadzie niż autobusach.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Normalnie lepiej niż w Trainz. Tu chociaż kierunkowskazy działają. A co do modeli, to myślę, że można byłoby użyć modeli ze strony ptram.eu, ale trzeba byłoby je prawie na nowo robić.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tych ze strony ptram.eu nie można użyć ze względu na użyty w nich format - niczym go nie rozkodujesz póki co.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Julian ma o tyle dobrze, że może swobodnie kontaktować się z twórcami symulatora i przekazywać im różne swoje uwagi/sugestie i prosić ich o pomoc w tworzeniu skryptów/dodawaniu nowych funkcjonalności do swojego tramwaju. Wielu twórców dodatków spoza Niemiec nie ma takiej możliwości (choćby bariera językowa). Już pomijam fakt często niezrozumiałej składni skryptów (byłoby lepiej, gdyby przypominały one C++, ale nie można mieć wszystkiego).

Jak widać na filmie, obecnie tram Juliana ma w pełni funkcjonalny tylko pierwszy człon (do pierwszego przegubu). Być może wraz z nową wersją symulatora i obsługą pojazdów przegubowych będzie lepiej.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tym dodatkiem i dobrze zna język niemiecki, to polecam temat:

Tramwaj Juliana - postęp prac

Jeśli chodzi o sam model pojazdu szynowego, to uważam, że BR275 dostępny wraz z symulatorem mógłby zostać rozbudowany albo przez twórców Omsi (co byłoby najlepszym rozwiązaniem), albo przez innego twórcę dodatków - jest to pewna "baza", należałoby dodać pulpit, IBIS, ścieżki pasażerów (o ile już nie są one zrobione), ewentualnie siedzenia, "oskryptować" to wszystko i pojazd byłby w pełni funkcjonalny.

Na pewno jest już wykonanych wiele bardzo dobrych modeli pojazdów szynowych do MaSzyny czy ATS, które teoretycznie można przerzucić do Omsi.

Słyszałem, że Rudiger interesuje się prywatnie transportem szynowym i podobno niektórzy użytkownicy Omsi namawiali go, by nieco rozwinąć możliwości pojazdów szynowych i ich realizm w symulatorze. Ponoć w wersji 2 mają być jakieś nowości z tym związane, ale nie wiem, na czym ma to dokładnie polegać. Być może wśród Was jest ktoś, kto regularnie czyta niemieckie forum symulatora i wie coś na ten temat. :D Widziałem na screenach, że mają być jakieś nowości, jeśli chodzi o tory kolejowe. (?)

Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia. W Omsi możemy "przejąć" kontrolę nad pojazdem sterowanym przez AI. Dotyczy to zwłaszcza autobusów. Z menu trzeba wybrać prowadzenie przez użytkownika i zaakceptować. W przypadku pojazdów szynowych to nie działa. Testowałem to na mapie Wehlen (bo tam jest dość ciekawa trasa kolejowa i ogólnie lubię tę mapę i jej klimat), chciałem "przejąć" BR275 i niestety nie jest to możliwe. Nie wiem, co jest tego przyczyną. Początkowo myślałem, że chodzi o to, że chcę prowadzić cały skład, a nie pojedynczy pojazd. Zmodyfikowałem AI list tej mapki, umieściłem tam ścieżkę do pliku .ovh od BR275 (a nie do pliku .zug) i usunąłem w tym pliku połączenie lokomotywy z wagonem. Po odpaleniu Omsi na szynach pojawiła się faktycznie tylko 1 lokomotywa prowadzona przez komputer a nie skład złożony z 6 elementów. Niestety nic to nie dało. Po wybraniu sterowania pojazdem przez użytkownika kamera w wozie zaczyna wariować, słychać jeden wielki jazgot i nie da się ruszyć. Nie wiem, czym jest to spowodowane. Czyżby pojazd w wyniku tego charakterystycznego podskoku "wypadł z szyn" i znalazł się poza ścieżką?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W 2 wersji OMSI ma być symulacja wózków trakcyjnych, polegająca na tym że wózek jedzie po torach nie jak ma to miejsce teraz, zresztą zobacz na screeny mapy Berlina jest tam przedstawiony jeden z berlińskich U-Bahn'ów(odpowiednik metra) na którym dokładniej to widać.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o stworzenie mapy dla tramwaju / pociągu / metra, to jestem w stanie takową wyprodukować. Przetestowałem możliwości OMSI i jest możliwe kierować takim pojazdem. Problem w tym, że nie znam się na kolei i bym potrzebował pomocy eksperta :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja jestem Miłośnikiem Kolejnictwa (MK) więc służę pomocą.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@erap2, widziałem te screeny, ale nie mogłem znaleźć na oficjalnym niemieckim forum Omsi żadnych informacji od twórców symulatora na temat ich planów co do pojazdów szynowych. Wiem, że przed Omsi wydali oni jakiś dodatek do symulatora kolei, więc interesuje ich też ta tematyka.

Widziałem, że w temacie dotyczącym nowości w Omsi 2 jest napisane, że możliwa będzie symulacja wózków trakcyjnych. Czy to oznacza, że będzie możliwe np. wykolejenie pojazdu szynowego i wykonanie wykrzywionych torów, na których będzie "rzucać" wozem?

Widzę też, że twórcy rozważają umożliwienie użytkownikowi sterowania tramwajem (tzn. jako taka możliwość prowadzenia już jest, za pomocą klawiatury), więc nie wiem, co konkretnie mieliby dodać/udoskonalić. Wiecie coś na ten temat?

Nie wiem, czy jest sens robić teraz mapy z trasami kolejowymi/tramwajowymi, jeżeli w Omsi 2 miałby być nowy system torów i wózków. Na pewno warto popróbować, ale pamiętajcie, że teraz jako taka symulacja jest na bardzo niskim poziomie, gdyż pojazdy nie jadą faktycznie po szynach, tylko poruszają się po ścieżkach. Pojazdy (tramwaje i lokomotywy) też obecnie nie są jeszcze wykonane z taką dokładnością jak autobusy. Właściwie są zrobione tylko "pudła", chyba że przegapiłem jakiś już dostępny wypasiony model.

Warto szerzej pogadać o symulacji pojazdów szynowych z twórcami Omsi, ciekawe, jak oni do tego podchodzą.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam pytanie na jakich mapach można jeździć tramwajem ? Pozdrawiam

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta